چرا اعراب از نزدیکی روابط ایران و آمریکا می ترسند

چرا اعراب از نزدیکی روابط ایران و آمریکا می ترسند
چهارشنبه 10 مهر 1392 - 11:56

کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس همچنان با تردید به مسأله نزدیکی روابط ایران و آمریکا می نگرند، زیرا از این بیم دارند این روابط به قیمت منافع مشترک آن ها با آمریکا تمام شود.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، مخالفت کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با نزدیکی روابط ایران و آمریکا، که به ویژه در گفت و گوی تلفنی حسن روحانی رئیس جمهور ایران و باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا جلوه گر شد، در اظهارات مسئولان ارشد عرب کشورهای شورای همکاری قابل تشخیص بود. این مخالفت را همچنین از استقبال نه چندان گرم و دیرهنگام دیپلمات های عرب در اظهار نظرهایشان در این خصوص می توان دریافت.
"عبدالعزیز بن صقر" تحلیل گر سیاسی متخصص در امور کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به خبرگزاری فرانسه گفت: تحولات به وجود آمده در روابس سیاسی تهران – واشنگتن، نگرانی کشورهای عرب منطقه را سبب شده است.
وی اظهار داشت: کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، هرگونه بهبودی در روابط ایران و آمریکا را زمینه ساز برقراری ثبات و امنیت در منطقه می دانند؛ اما با این حال این کشورها در قبال امتیازهای احتمالی که آمریکا در این خصوص به ایران خواهد داد، نگران هستند؛، زیرا بی تردید این بهبودی روابط بدون امتیازدهی ممکن نیست.
وی تاکید کرد: بهبودی در روابط ایران و آمریکا در حالی صورت می گیرد که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس به سبب ناکامی آمریکا در حمله به سوریه، به واشنگتن بی اعتماد شده اند؛ این کشورها و در راس آن ها عربستان سعودی، که حامی مخالفان دولت سوریه هستند، حمله نظامی به سوریه را ترجیح می دادند.
"عبدالرحمان الراشد" مدیر شبکه العربیه عربستان هم با اذعان خشم کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از نزدیک شدن روابط آمریکا و ایران گفت: ما منتظر وعده باراک اوباما برای حمله به سوریه بودیم که ناگهان با مهروزی اوباما با ایران که همپیمان بشار اسد است غافلگیر شدیم؛ به طوری که روحانی به سرعت این مساله را به مثابه پیروزی خود تلقی کرد و هنگام بازگشت به تهران مانند فاتحان از او استقبال شد.
الراشد در مقاله خود نوشت: مشخص نیست چرا اوباما تصمیم گرفته است دری را بگشاید که همه روسای جمهور پیشین آمریکا آن را به روی ایران بسته بودند.
"سمیر التقی" مدیر مرکز پژوهش های شرق در دبی نیز با بیان این که کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس باید در هرگونه نقشی که برای آینده ایران در نظر گرفته می شود، شریک شوند، خاطر نشان کرد: در غیر این صورت کشورهای عربی بر اساس منافع خود تصمیم گیری خواهند کرد.
وی افزود: "علاوه بر اعمال فشاری که کشورهای عربی می توانند بر کنگره و مراکز تصمیم گیری در آمریکا وارد کنند، این کشورها با توجه به عایدات عظیمی که از نفت و گاز دارند، می توانند بخشی از معاملات خود را با دلار تغییر دهند" تا به این ترتیب، به گفته عبدالعزیز بن صقر، " ناخرسندی خود را از بهبود روابط ایران و آمریکا نشان دهند."

26

پربیننده ترین خبرها