تداوم تخریب مساجد در بحرین

تداوم تخریب مساجد در بحرین
يکشنبه 1 شهريور 1394 - 15:10

العالم - تخریب گسترده مساجد و محروم شدن بخش گسترده ای از مردم پایتخت و سایر شهرها از دسترسی به مساجد خود یکی از اقدام های دردناک رژیم آل خلیفه علیه مردم این کشور در سالهای گذشته بوده است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، این اقدام نظام حاکم بربحرین موضوع اعتراض های گسترده داخلی و بین المللی بوده است ، اما حاکمان منامه بدون توجه به مخالفت ها و اعتراض ها همچنان به توهین به مقدسات مسلمین و تخریب مساجد ادامه می دهند.

مسجد شیخ عزیز البحرانی در محلی واقع است که مناطق غربی بحرین را به مناطق جنوبی منامه – پایتخت – متصل می کند و شیعیان این کشور تا ژوئیه 2015 در آن برای نماز جمع می شدند ولی نظام حاکم آل خلیفه که به اذعان کمیته تحقیقاتی بسیونی 34 مسجد را تخریب کرده است ، ماه میلادی کنونی (اوت) تصمیم به تخریب این مسجد گرفت.

این مسجدبه علت وجود قبر این شخصیت مذهبی در محدوده مسجد ، به نام وی نامگذاری شده است.

تصاویر منتشر شده نشان می دهد که چند کارگر آسیائی مشغول تخریب مسجد شیخ عزیز البحرانی هستند تا دیواری از آجر را به جای آن بسازند.

سایت های خبری به نقل از وزارت اوقاف جعفری بحرین که مسئولانش با فرمان پادشاه منصوب می شوند، گزارش کردند:محراب مسجد شیخ عزیز البحرانی با هدف تبدیل آن به مرقد شیخ عزیز البحرانی تخریب می شود که این امر به معنای جلوگیری نظام از اقامه نماز جماعت در این مسجد است.

تخریب محراب مسجد شیخ البحرانی که سال 1977 ساخته شده بود، یادآور تخریب 34 مسجد در سال 2011 زمان اجرای قانون موسوم به وضعیت فوق العاده است. مردم بحرین در آن سال شاهد بودند که بولدوزرهای نظام آل خلیفه اقدام به تخریب مساجد شیعیان کردند و تعدادی از نیروهای نظام نیز مقابل مساجد تخریب شده عکس سلفی گرفتند و دو انگشت خود را به نشانه پیروزی نشان دادند.

یکی از وکلای بحرین به نام عبدالله الشملاوی می گوید: تبدیل مسجد شیخ البحرانی به مرقد بخشی از برنامه غیرقانونی تخریب مساجد شیعیان است ولی نظام این بار با کمک اداره اوقاف جعفری که گفته می شود مدافع حقوق شیعیان است، مساجد را هدف گرفته است.

الشملاوی افزود : شیخ محسن العصفور رئیس اداره اوقاف جعفری است. شیخ العصفور قبلاً قاضی بود و به اتهام دست داشتن در چند فقره فساد با فرمان پادشاه عزل شد ولی با فرمان پادشاهی دیگری به ریاست اداره اوقاف جعفری منصوب شد تا نظام بتواند علاوه بر پایمال کردن حقوق سیاسی شیعیان با کمک شیخ العصفور حقوق دینی آنان را نیز پایمال کند.

نمازگزاران برای اعلام اعتراض خود به تخریب محراب مسجد شیخ البحرانی تظاهرات کردند و نیروهای نظام برای اینکه تخریب محراب مسجد با مشکل مواجه نشود، در محل مستقر شده بودند و وزارت کشور نیز تعدادی از تظاهرات کنندگان را احضار کرد و مرکز پلیس الخمیس نیز حاج سلمان احمد علی ناصر را که از دهه هفتاد متولی امور مسجد است ، احضار کرد.

شیخ محسن العصفور برای توجیه تخریب مسجد " البَربَغی " به دست عوامل نظام گفته بود: " هیچ دلیلی برای اثبات وقف بودن مسجد بربغی وجود ندارد و این مسجد هیچ سابقه تاریخی ندارد"

العصفور برای توجیه تخریب مسجد شیخ البحرانی نیز ادعا می کند که این مسجد محل دفن فردی ناشناس است و هیچ نامی از وی در کتب تاریخ علمای بحرین ذکر نشده است و معلوم نیست چه حسب و نسبی دارد. 

داعش نیز برای تخریب و منفجر کردن مساجد و آرمگاه های دینی در مناطق تحت تصرف خود در عراق و سوریه بهانه های مختلفی می آورد که این بهانه ها فقط برای داعشی ها قابل فهم است.

نظام آل خلیفه در حالی شروع به تخریب مسجد شیخ البحرانی کرده است که هیچ  فعالیت سیاسی در این مسجد انجام نمی شود.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها