لاوروف: وضعیت سوریه و عراق به یکدیگر وابسته است

لاوروف: وضعیت سوریه و عراق به یکدیگر وابسته است
سه شنبه 8 فروردين 1396 - 20:17

وزیر امور خارجه روسیه گفت: تحولات سوریه و عراق به یکدیگر ارتباط دارد و این کشور با پیامدهای پدیده "صدور دمکراسی" یعنی دخالت خارجی با هدف سرنگونی نظام های نامطلوب [از نظر برخی قدرت ها] مواجه هستند.

العالم - اروپا

سرگئی لاوروف در گفتگو با روزنامه روسیه "ارگومنتی ای فاکتی" روسیه گفت: نتایج این دخالت ها، تضعیف نظام حاکم بر این دو کشور و همچنین به موازات آن، افزایش خشونت و افراطی گری بوده است. به طوری که در این دو کشور، کانون های خطرناک تروریسم بین المللی تشکیل شده و به سرعت در حال انتشار است.
لاوروف افزود: نیروی هوایی روسیه به ارتش سوریه در جنگ علیه داعش و سایر گروههای تروریستی، باعث وارد آمدن ضربات قوی به تروریست ها و آزادسازی شهر حلب شد.
وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: پس از مذاکرات آستانه، و همچنین آغاز حل مسائل انسانی حاد، و فشرده تر شدن راه حل سیاسی براساس بندهای قطعنامه شماره 2254 سازمان ملل، دامنه مناطق اجرای آتش بس در سوریه گسترده تر شده است. با این وجود، اوضاع سوریه همچنان دشوار است.
لاوروف در این باره تصریح کرد: سطح تنش میدانی در سوریه کاهش یافته است و عناصر گروه "هیئت تحریر شام" (نام جدید جبهه النصره)، از روش های مختلف برای به شکست کشاندن توافق نامه آتش بس بهره می گیرند. همزمان با نشست کنونی مذاکرات دولت و مخالفان سوریه در ژنو، عناصر مسلح چندین بار در حومه دمشق و شمال حماه به مواضع نیروهای دولتی حمله کردند.
وی افزود: ارتش سوریه به طور شایسته ای با این عناصر مسلح مقابله کرد. اما حملات مذکور و واکنش های بین المللی به آن، نشاند می دهد در سطح بین الملل عده ای هستند که از راه حل سیاسی استقبال نمی کنند.
وزیر امور خارجه روسیه با اشاره به وضعیت عراق گفت: این کشور، همزمان با جنگ با داعش همچنان با بحران داخلی روبرو است و ادامه تفرقه مذهبی تحمیلی از خارج از این کشور، باعث بی ثباتی در آن کشور شده است.
216
 

پربیننده ترین خبرها