مخالفت عمار حکیم با استقلال کردستان عراق

مخالفت عمار حکیم با استقلال کردستان عراق
جمعه 1 ارديبهشت 1396 - 00:06

رئیس دوره ای ائتلاف ملی و رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق با طرح کردهای عراق برای برگزاری همه پرسی درباره استقلال کردستان پس از شکست داعش مخالف است.

العالم - عراق

عمار حکیم تاکید کرد: حفظ یکپارچگی خاک عراق از مهمترین اولویت های وی است و به کردها توصیه کرد از هر گونه اقدام یکجانبه در زمینه استقلال یا ملحق کردن استان کرکوک به منطقه تحت کنترلشان در شمال آن کشور خودداری کنند.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق تصریح کرد: در صورت برگزاری همه پرسی کردها، اقدامی یکجانبه و بدون تصمیم یا تأیید دولت فدرال بغداد خواهد بود. از این رو، فاقد پوشش قانونی خواهد بود و بر این باوریم که استفاده از اهرم های فشار سیاسی در وضعیت دشوار کنونی، به نفع هیچ کس نیست.

یادآور می شود حیدر عبادی نخست وزیر عراق، تلاش کردها برای برپایی کشور مستقلشان را "حق مشروع" دانسته، اما تأکید کرده بود: برگزاری همه پرسی درباره این موضوع در وضعیت کنونی به نفع آنها یا عراق نیست.

عبادی در یک کنفرانس خبری گفته بود: من در امر، خواسته و آرزوی برادران کُرد دخالت نخواهم کرد.

نخست وزیر عراق با تأکید بر بی فایده بودن همه پرسی درباره استقلال از آن کشور در وضعیت کنونی و همزمان با جنگ علیه داعش و همچنین ادامه بحران در وضعیت منطقه تأکید کرد: تهدید دانستن این اقدام کردها از سوی برخی از کشورهای منطقه برای امنیت ملی شان، باعث به وجود آمدن مشکلات یا نزاع های احتمالی و همچنین بحرانی شدن رابطه منطقه کردستان با سایر مناطق عراق خواهد شد.

العبادی افزود: در گفتگو با هیأت کردها در دیدار اخیر از بغداد درباره برافراشتن پرچم منطقه کردستان در ادارات دولتی استان کرکوک، بحث و تبادل نظر کردیم. آنها حق این کار را ندارند. زیرا این ادارات نهادهای رسمی تابع دولت عراق هستند و آنها با این اقدام، قانون جاری در کرکوک را زیر پا گذاشته اند.

وی افزود: ما به آنها اجازه داده بودیم که پرچم عراق را فقط در مقر احزاب کُرد نصب کنند.

216

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها