سازمان‌ملل تخریب خانه‌ها در عوامیه را محکوم کرد

سازمان‌ملل تخریب خانه‌ها در عوامیه را محکوم کرد
جمعه 12 خرداد 1396 - 08:29

محله "المسوره" در شهر عوامیه در استان شیعه نشین قطیف عربستان کانون درگیری بین مأموران امنیتی آل سعود و مردمی است که در برابر حمله های ویران گرانه مأموران به این محله، مقاومت می کنند.

العالم - عربستان سعودی
در این درگیری تعدادی از مردمی که به اتهام اقدام به فعالیت های خشونت بار و تروریسم تحت تعقیب حکومت هستند، کشته شده اند.
بر اساس گزارش بی بی سی عربی، سازمان ملل از حکومت عربستان خواسته است هر چه سریعتر به عملیات تخریب منازل مردم در این محله پایان دهد و به مردم بابت خسارت هایی که به آنها وارد کرده است غرامت پرداخت کنند. اما حکومت آل سعود پاسخی به این درخواست نداده است.
کمیساریای عالی حقوق بشر در سازمان ملل نیز در 24 مه با صدور بیانیه ای حمله آل سعود به این محله را نقض حقوق بشر خوانده و از آن خواسته بود هر چه سریع تر حمله به محله المسوره در شهر تاریخی 400 ساله عوامیه را پایان دهد.
در این بیانیه آمده است: "کارشناسان سازمان ملل تأکید کرده اند به رغم تلاش های متعدد ما در ابراز نگرانی و توضیح خواستن از دولت عربستان درباره ادامه حمله حساب شده به این محله، بلدوزرها، با پشتیبانی نیروهای مسلح عملیات تخریب این محله تاریخی و مناطق دیگری از عوامیه را از 10 مه آغاز کرده و در این مدت تعدادی زیادی از مردم را به قتل رسانده یا مجروح کردند و خسارت های شدیدی به منازل مردم وارد کرده اند".
"کریمه بنون"، مسئول حقوق فرهنگی در این کمیساریا گفته است در این حمله، مکان ها و عمارت های تاریخی در این محله طعمه آتش شده و به قدری آسیب دیده اند که دیگر قابل مرمت نیستند؛ همچنین استفاده ارتش از انواع گلوله ها و سلاح ها باعث شده است مردم از ترس جان خانه های خود را ترک کنند.
208

پربیننده ترین خبرها