ترامپ احتمالاً به برجام پایبند می‌ماند، اما...

ترامپ احتمالاً به برجام پایبند می‌ماند، اما...
سه شنبه 27 تير 1396 - 00:07

دولت دونالد ترامپ، تا ساعاتی دیگر برای یک بار دیگر پایبندی ایران به توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) را تأیید خواهد کرد.

العالم - آمریکا

 یک مقام آمریکایی روز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان مدعی شد دونالد ترامپ، بعد از تکمیل بررسی‌های دولت آمریکا در قبال ایران، ترامپ «ظاهراً» در حال حرکت به سمت ماندن در برجام است، اما آن را سخت‌گیرانه اجرا می‌کند.

با وجود این، برخی رسانه‌های پیشتر گزارش داده بودند تأیید پایبندی ایران به «برجام» به معنی ماندن «ترامپ» در آن نیست و او بعد از انجام بررسی‌هایی که چند نهاد دولتش انجام آن هستند، ممکن است رأی به خروج از این توافق هسته‌ای بدهد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا ماه آوریل در گزارش سه ماهه به کنگره اعلام کرد که ایران به مفاد توافق هسته‌ای پایبند بوده است. همزمان، دولت ترامپ اعلام کرد به دولتش دستور داده با انجام بررسی‌هایی در خصوص ایران، تعیین کنند که پایبندی به برجام در راستای منافع آمریکا است یا خیر.

 رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند نتایج این بررسی‌ اواخر تابستان اعلام می‌شود.

«الیز لابوت»، خبرنگار شبکه خبری سی‌ان‌ان روز دوشنبه به نقل از یک مقام آمریکایی گزارش داد ترامپ ظاهراً در حال حرکت به سمت سیاست ماندن در توافق هسته‌ای، اما اجرای سفت و سخت آن است.

 مقام آمریکایی مورد استناد «سی‌ان‌ان» همچنین با تکرار ادعاها گفته دولت ترامپ تلاش خواهد کرد با فعالیت‌های ایران در دیگر حوزه‌ها از جمله «حمایت از تروریسم»، دخالت در یمن و نقاط دیگر و نقض حقوق بشر مقابله کند. 

بر اساس قوانین آمریکا وزارت خارجه باید هر 90 روز، پایبندی ایران را به توافق هسته ای 2015 این کشور با شش قدرت جهانی به کنگره اعلام کند.

روز دوشنبه پایان مهلت این اعلام است و یک مقام ارشد آمریکایی هفته پیش گفته بود که دولت بسیار علاقمند است اعلام کند ایران به توافق هسته ای پایبند بوده است، گرچه ترامپ در این باره تردید دارد.

دسته بندی ها :

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها