یک رهبر کرد عراق پیشنهاد قدرت‌های جهان به بارزانی را فاش کرد

یک رهبر کرد عراق پیشنهاد قدرت‌های جهان به بارزانی را فاش کرد
شنبه 25 شهريور 1396 - 12:19

یک مقام کرد عراق از پیشنهاد آمریکا، انگلیس و فرانسه به اقلیم کردستان عراق برای حل مشکل همه‌پرسی پرده برداشت.

العالم _ عراق

روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط نوشت؛ محمد حاجی محمود، دبیر حزب سوسیال اقلیم کردستان عراق گفت: برت مک گورک، نماینده آمریکا در ائتلاف ضد داعش و سفیران و نماینده سازمان ملل پیشنهاد داده‌اند که همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق برای دو سال به تأخیر بیفتد تا نشستی در سازمان ملل درباره پرونده عراق و همه‌پرسی استقلال برگزار شود و به این ترتیب این طرف‌ها بتوانند مشکل بین بغداد و اربیل را حل کنند.

وی افزود: برت مک‌گورک این پیشنهاد را به تازگی به بارزانی داده‌ و گفته‌اند در صورت مخالفتش اقلیم باید تبعات آن را بپذیرد.

این مقام کرد ادامه داد: در نشست سازمان ملل پرونده عراق از جمله مساله همه‌پرسی و اقلیم کردستان عراق بررسی خواهد شد و این سه کشور و سازمان ملل تلاش خواهند کرد برای مشکلات بغداد و اقلیم چاره‌ای بیندیشند.

محمود گفت: در حقیقت آن‌ها هیچ چیز ملموسی ارائه نکرده‌اند و جواب مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق این است که باید جایگزینی قوی‌تر از همه‌پرسی باشد و این موضوع با احزاب کرد دیگر برای اتخاذ تصمیم جمعی بررسی خواهد شد.

وی افزود: اگر جدی باشند باید این موضوع در سازمان ملل مطرح شود و موعد همه پرسی نیز مشخص شود همانطور که درباره کشورهای دیگری مثل سودان جنوبی، تیمور شرقی و جبل الاسود (یوگسلاوی سابق) رخ داد. اگر موعد همه‌پرسی را مشخص کردند و سازمان ملل قطعنامه‌ای در این باره صادر کرد در آن زمان رهبری اقلیم کردستان این موضوع را بررسی خواهد کرد.

محمود درباره نگرانی‌ها درخصوص وقوع جنگ در کرکوک بین پیشمرگ‌ها و حشد شعبی گفت: برداشت ما از قصد و نیت عراقی‌ها این است که بعد از پایان جنگ با داعش برای سیطره بر مناطق مورد مناقشه مثل کرکوک، خانقین و سنجار تلاش خواهند کرد.

وی درباره پیامدهای همه پرسی و امکان درگیری میان این اقلیم و ایران و ترکیه گفت: ترکیه و ایران تاکنون هیچ کاری نکرده‌اند و من بعید می‌دانم مرزهایشان را ببندند چراکه منافع بزرگی در اقلیم کردستان دارند.

قرار است همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق ۲۵ سپتامبر برگزار شود.

ایسنا

پربیننده ترین خبرها