آیا جنگ تجاری چین و آمریکا پایان یافته است؟

آیا جنگ تجاری چین و آمریکا پایان یافته است؟
يکشنبه 30 ارديبهشت 1397 - 09:28

نماینده ویژه رییس جمهوری چین در گفت و گوهای اقتصادی پکن و واشنگتن گفته که رایزنی اقتصادی و تجاری چین و آمریکا مثبت، عملی، سازنده و ثمربخش بوده و دو طرف به تفاهم رسیده اند به جنگ تجاری و افزایش تعرفه بر کالاهای یکدیگر خاتمه دهند.

العالم ـ آسیا

بنابر گزارش "شینهوا"، لیو هه خاطرنشان کرده، چین و آمریکا همکاری تجاری در ابعاد انرژی، محصولات کشاورزی، پزشکی، محصولات با فناوری بالا و بانکداری را افزایش خواهند داد این هم می تواند به توسعه اقتصاد چین به سمت کیفیت بالا کمک کند و هم نیاز مردم را بر آورده سازد.
وی تاکید کرده، چین دارای توده های بزرگ با درآمد متوسط است و به بزرگترین بازار جهان تبدیل خواهد شد بازار چین دارای نیروی رقابتی زیادی است کشورهای صادرات کننده اگر بخواهند در بازار چین سهم خود را به دست آورند، باید نیروی رقابتی محصولات و خدمات خود را ارتقا دهند تا چینی ها مایل به خرید شوند چین مایل است نه تنها از آمریکا بلکه از سراسر جهان کالا بخرد.
این مقام چینی گفته، تفاهم دو طرف ضرورت داشت اما برای حل مسایل ساختاری مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور به زمان نیاز است.

آمریکا 17 اسفند ماه 1396 (8 مارس)  تعرفه های واردات فولاد را 25 و آلومینیوم را 10 درصد اعلام و در عمل جنگ تجاری با جهان را آغاز کرد. دولت ترامپ روز پنجشنبه (2 فروردین ماه1396/ ۲۲ مارس) نیز پا را فراتر گذاشت و گفت که قصد اعمال تعرفه بر وارداتی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار از چین و محدود کردن سرمایه گذاری این کشور در آمریکا را دارد. 

چین نیز روز دوشنبه (13 فروردین ماه1397) در واکنش به افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم از سوی ترامپ، تعرفه‌های جدید تا 25 درصدی خود را در مجموع بر 128 کالای آمریکایی اعمال کرد.

به گزارش ایرنا، چین و آمریکا اما روز گذشته (شنبه) بعد از چند دور گفت و گوی اقتصادی، بیانیه مشترکی در واشنگتن درباره رایزنی اقتصادی و تجاری دو جانبه منتشر کردند.
بر اساس این بیانیه دو طرف موافقت کردند با بکارگیری تدابیر موثر به طور واقعی کسری تجاری آمریکا نسبت به چین را کاهش دهند برای برآورده ساختن نیاز مصرفی مردم چین و کمک به توسعه با کیفیت بالای اقتصادی، چین خریداری کالا و خدمات از آمریکا را افزایش خواهد داد این برای رشد اقتصاد آمریکا و ایجاد شغل در آمریکا مفید است.
همچنین دو طرف با افزایش با اهمیت صادرات محصولات کشاورزی و انرژی آمریکا موافقت کردند قرار است آمریکا برای رایزنی درباره جزییات آن هیاتی را به چین اعزام کند.
دو طرف درباره تجارت محصولات صنعت ساخت و ساز و خدمات رایزنی کردند و درباره ایجاد شرایط مطلوب برای افزایش تجارت در این زمینه به تفاهم رسیدند.
چین و آمریکا همچنین بر اهمیت حفاظت از حق مالکیت معنوی تاکید و با افزایش همکاری در این باره موافقت کردند چین تجدید نظر در قوانین و مقررات مربوطه از جمله «قانون حق ثبت اختراع» را به پیش سوق خواهد داد.
همچنین دو طرف با تشویق سرمایه گذاری متقابل موافقت کردند و برای ایجاد محیط تجاری با رقابت عادلانه تلاش خواهند کرد.
دو طرف موافقت کردند که به مبادلات در سطح مقامات بالا ادامه دهند و فعالانه در پی حل مسایل اقتصادی و تجاری مورد توجه خود تلاش کنند.

شما هم نظر بدهید

کاراکترهای باقی مانده : (1000)

پربیننده ترین خبرها