لاريجاني به العالم گفت: مذاكره با آمريكا خط قرمز نیست

سه شنبه 10 بهمن 1391 - 15:58

رئيس مجلس شوراي اسلامي ايران با بيان اين كه مذاكره با آمريكا خط قرمز نيست، تأكيد كرد: آمريكا به جاي موضع تخريبي بايد به پيشرفت مذاكرات كمك كند.

دكتر "علي لاريجاني" عصر دوشنبه در مصاحبه اختصاصي با شبكه العالم، در پاسخ به اين سئوال كه «آيا مي توان توقع داشت در دوره جديد رياست جمهوري آمريكا مذاكرات مستقيمي بين ايران و آمريكا صورت بگيرد؟»، اظهار داشت: اين كه آيا تحولاتي كه در آمريكا رخ داده، مي‌تواند جهت گيري جديدي را نشان دهد، در تحليل‌هاي ژورناليستي مطرح شده است.. اما آنچه ما مي توانيم نظر دهيم رفتارهاي آنها (آمريكايي‌ها) است؛ بايد ببينيم كه چه گامهايي برمي دارند.
لاريجاني ادامه داد: درباره اين كه مذاكره با آمريكا خط قرمز است، ما هيچوقت اين امر را خط قرمز نگفته بوديم.
وي تأكيد كرد: رهبر معظم انقلاب چند سال قبل، در سخنراني مشهد اين نكته را فرمودند كه ما رفتارهاي آمریکایی ها را بررسي مي كنيم. بنابراين بايد ديد كه در دوره جديد رئيس جمهور آمريكا، چه رفتاري را از خود نشان مي دهد.
لاريجاني ادامه داد: شايد اگر كسي بخواهد اطميناني به اين مسأله پيدا كند، رفتار آنها در 5+1 خود يك نشانه باشد. يعني به جاي موضع تخريبي كمك كنند كه مذاكرات به پيش برود.
رئيس مجلس شوراي اسلامي درباره مخالفت ايران با درخواست نماينده در 5+1 براي مذاكره مستقيم با آقاي جليلي گفت: البته يك بار قبلا آقاي جليلي مذاكره كرده بودند، ولي چون نتايج مثمر ثمري نداشت، نپذيرفتند.
لاريجاني افزود: اينكه مي گويند شرايط تغيير كرده ما بايد در عمل ببينيم ، آنها مي توانند در مذاكرات 5+1 حركت مثبتي براي پيشرفت و حل و فصل مسأله داشته باشند .
لاريجاني درباره گزارشهاي غربي درباره تماس ها و روابط غير رسمي ايران و آمريكا، اظهار داشت: اخيرا چنين اتفاقی روي نداده، ولي در زمان [حضور نظاميان آمريكايي در] عراق مذاكراتي داشتيم، كه اين مذاكرات روشن بود و تعريف مشخصی داشت.
 
مذاكرات ایران با 5+1
رئيس مجلس شوراي اسلامي در بخش دیگری از سخنان خود و در پاسخ به علل تعویق در مذاکرات ایران با 5+1 اظهار داشت: در نشست 5+1 طرف مقابل بود كه زمان را به عقب انداختند، و ايران براي مذاكره آمادگي داشته و دارد. از نظر ما اصولا 5+1 مي تواند مسائل را در شرايط فعلي حل كند، ولي به شرط آنكه با ابتكار عمل و با صداقت مذاكره كند.
لاريجاني خاطرنشان كرد: ايران پيشنهادهايي را داده و اين پيشنهادها مي توانست مورد مذاكره قرار بگيرد.
رئيس مجلس تأكيد كرد: اشتون در اين قضيه بايد خيلي فعالتر و مبتكرانه تر عمل كند؛ مسأله هسته اي ايران اگر در قالب ابتكاراتي باشد، قابل حل است و به نفع طرفين خواهد بود.
لاريجاني اظهار داشت: ايران پيشنهادهايي را داده و مي توانستند در اين مذاكرات به نتيجه برسند .. مقداري سستي و زمان گيري در اين مسأله است، كه شايد شانس 5+1 را در حل مسأله كاهش دهد.
لاريجاني درباره درخواست‌ها براي توقف غني سازي 20 درصد در مقابل توقف تحريم ها، گفت: ما عضو آژانس هستيم و ان پي تي را پذيرفتيم، بنابراين حقوقي داريم؛ اين كه 5 درصد يا 20 درصد غني سازي كنيم جزو حقوق ما است.
لاريجاني تأكيد كرد: آقاياني كه پيشنهادي دارند، مي توانند در همين مذاكرات پيشنهاد خود را مطرح كنند و اين احتياجي ندارد كه مطالب آنها در رسانه ها  مطرح شود.
 
تصور آمريكا از اقتصاد ايران درست نيست
لاريجاني درباره تصور غربی ها از تاثیر تحریمها بر ایران گفت: آمريكايي‌ها برداشت درستي از اين موضوع نداشتند . تغييراتي كه در وضعيت اقتصادي ايران رخ داده  به دليل چند عامل است .
وي افزود: مقداري از دلايل گراني و تورم به وجود آمده در ايران، نقدينگي زياد در داخل كشور است؛ و تحريم ها درصد كمي تاثير در اين موضوع دارد .
لاريجاني ادامه داد: حجم نقدينگي در داخل افزايش يافته و اين برمي گردد به مديريت اقتصادي كه بايد اين اشكال را ديد و رفع كرد.
لاريجاني خاطرنشان كرد: ايران از نظر توليد داخلي داراي قدرتي است كه مي تواند اين مسائل را حل كند، ولي نخست بايد اين اشكالات اقتصادي را حل كرد.
لاريجاني گفت: آنها می خواهند بگويند كه تحريم ها خيلي موثر بوده به همين دليل از اين موضوع سوء استفاده مي كنند.
 
اختلافات دولت و مجلس، "كاري" است
رییس مجلس شورای اسلامی درپاسخ به سئوالي درباره اختلافات دولت و مجلس گفت: اصولا در كشورهايي كه دموكراسي وجود دارد اختلاف نظرهايي نيز در اين حدود است. مگر اين كه كشورهايي ديكتاتوري باشند و كسي در آنجا حرف نزند. وقتي كشوري مانند ايران پارلماني قوي دارد و هيچ كس نمي تواند آن را تعطيل كند؛ و پارلمان حق استيضاح وزرا و رئيس جمهور را دارد، اختلاف نظر در حد اينكه كار بايد چگونه انجام شود ويا چگونه بهتر است هميشه وجود دارد؛ نبايد اين مسأله را خيلي برجسته سازي كرد .
لاريجاني تأكيد كرد: البته در بعضي مسائل اقتصادي و امور مديريتي اختلاف نظر وجود دارد .. ممكن است مجلس برخي سلايق دولت را از نظر مديريتي نپسندد؛ ولي به هر حال قواي مختلف در ايران حدودي دارند .
لاريجاني خاطرنشان كرد: اختلافات ما اختلافات كاري است؛ درباره اينكه چگونه مي شود ايران از قدرت آباداني و اقتصادي قوي تري برخوردار باشد؛ البته بعضي از مناسبات  سياسي و گروه ها نيز ممكن است درصد كمي تأثير گذار باشند؛ ولي اصل آن سلايق و چگونگي بهبودي كار و بهره وري بيشتر است.
 
نظر مجلس درباره مرحله دوم طرح هدفمندی
لاريجاني با اشاره به اين كه مجلس اجراي مرحله دوم قانوني هدفمندكردن يارانه ها در سال جاری را ممنوع كرده؛ گفت: مجلس اعتقاد داشت كه بايد آرامشي را بر اقتصاد داخلي به وجود بياوريم؛ هدفمند كردن يارانه ها در شرايطي كه اقتصاد ما به خاطر نقدينگي مشكلاتي دارند، مصلحت نمي دانستيم؛ لذا طرح هدفمندي را با توجه به اينكه در قانون بودجه آمده بود، به خاطر ايجاد آرامش در اقتصاد امسال منع كرديم.
وي ادامه داد: براي اجراي مراحل بعدي در سالهاي آينده بايد شرايط مطلوبي ايجاد شود و بايد برحسب شرايط تصميم گيري كرد.
لاريجاني خاطرنشان كرد: اصل قانون هدفمند كردن يارانه ها منوط به زمان مناسب و روش درست آن است؛ لذا ما امسال آن را ممنوع كرديم.
 
حضور اصلاح طلبان در انتخابات مفيد است
لاريجاني در پاسخ به پرسشی پیرامون انتخابات آینده ریاست جمهوری گفت: تحركات در مورد انتخابات رياست جمهوري براي گروه هاي سياسي شروع شده، و با توجه به اينكه عقايد مختلفي بين اصول گرايان و اصلاح طلبان وجود دارد در حال شكل گيري است.اكنون هر هفته مي بينيد كه كانديداهاي جديدي براي رياست جمهوري مطرح مي شوند .
رییس مجلس درباره حضور گروه هاي مختلف در انتخابات آينده رياست جمهوري، اظهار داشت: هم در اصولگرايان و هم در اصلاح طلبان عقايد درباره افراد و خط مشي آنها متفاوت است؛ حضور همه گروه ها در انتخابات مفيد مي دانيم و همانطور كه شوراي نگهبان اعلام كرد مشكلي از نظر حضور هيچ گروهي وجود ندارد و براي مشاركت در انتخابات بايد همان صلاحيت هايي را كه قانون اساسي براي رئيس جمهور آمده است داشته باشند .
لاريجاني با بيان اينكه هنوز تصميمي را براي نامزد شدن در انتخابات رياست جمهوري اعلام نكرده، گفت: افراد متعددي در صحنه هستند.
وي ادامه داد: ما اين نقص را داريم كه احزاب ما خيلي برنامه محور نيستند و تيمي عمل نمي كنند؛ اين نقص بايد در آينده جبران شود زيرا اين احزاب بيشتر در حوالي انتخابات حضور پيدا كرده، و با امواج فكري و سياسي حركت مي كنند .
وی با تأكيد بر اهميت دموكراسي پايدار در كشور، خاطرنشان كرد: با توجه به اينكه فكر جمهوري اسلامي ايران، مردم سالاري ديني است؛ بايد بدانيم كه يكي از محورهاي اصلي كارآمدي دموكراسي داشتن برنامه و تيم كارآمد است.
رئيس مجلس گفت: تلاش مي كنم به عنوان كسي كه وظيفه اي دارد، گروه ها به هم نزديك شوند و انتخابات پرشوري برگزار شود.
وی در عین حال تأكيد كرد: انتخابات اين دوره هنوز شكل روشني نگرفته و در حال شكل گيري است؛ و بايد ببينيم كه صحنه انتخابات چگونه خواهد بود و مصلحت كشور چيست؛ و بايد پيگير باشيم چه چيزي مشكلات مردم را حل مي كند و آباداني كشور را بيشتر كرده و در منطقه امنيت و ثبات ايجاد مي كند.
لاريجاني اظهار داشت: هنوز تصوير براي انتخابات كامل نشده، اكنون همه را براي حضور در انتخابات و مشاركت بيشتر دعوت مي كنيم . در آينده هر چه صحنه رقابت محدودتر شود و ائتلافهايي صورت بگيرد كه براي مردم روشن تر شود، مفيدتر خواهد بود.
 
ايران در عراق دخالتي ندارد
رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامۀ گفتگو به مسایل بین المللی پرداخت و در ابتدا با رد ادعاها مبني بر دخالت ايران در امور داخلي عراق، درباره تلاش برخي باقي ماندگان رژيم بعث و همچنين برخي كشورها براي ايجاد مشاجراتي در اين كشور هشدار داد.
لاريجاني وجود ارتباط روشن بين مسائل سوريه و عراق را بعيد دانست و گفت: مسأله عراق در بستر خود عراق بايد تعريف شود؛ موضع ما درباره عراق اين است كه  در اين كشور، طوايف مختلف بايد باهم در حكومت حضور داشته باشند، و اين را مردم عراق يعني هم اهل سنت هم شيعه و هم كردها مي دانند.
وي افزود: ما با رئيس جمهور، نخست وزير و رئيس پارلمان عراق روابط خوب و دوستانه‌اي داريم؛ لذا روابط ما با طوايف مختلف عراقي نزديك است.
لاريجاني ادامه داد: اگر مشكلاتي در داخل عراق است بايد در درون و با گفت و گو حل شود .. ممكن است اشكالاتي در بعضي از بخش ها وجود داشته باشد كه بايد رفع شود.
رییس مجلس، جلسات و مذاكرات دكتر ابراهيم الجعفري را ستود و تأكيد كرد: اين مسير درستي است و بايد اشكالات از طريق گفت و گو حل شود.
لاريجاني گفت: كساني كه جامعه عراق را مي شناسند مي دانند كه از گذشته شيعه و سني با يكديگر با رفاقت زندگي مي كردند، و هيچگاه مشكل تاريخي با يكديگر نداشتند.
 
عراقی ها هشیار باشند
وی با بيان اينكه عراقي ها نبايد كاري كنند كه ديگران از آن سوء استفاده كنند، خاطرنشان كرد: شايد برخي از كشورها منافعشان اين باشد كه داخل عراق را به هم بريزند. منافع ملت عراق در يكپارچكي آنها است. برخي بدشان نمي آيد كه كشور بزرگي مانند عراق كه از منابع نفت و گاز خوبي برخوردار است و تجربه تاريخي جديدي را آغاز كرده بعد از ديكتاتوري صدام به نزاع هاي داخلي مشغول كنند؛ و برخي هم به دنبال تجزيه عراق و ضربه زدن به وحدت عراق ذهستند.
لاريجاني درباره موضع ايران درباره عراق گفت: موضع ايران اين است كه حتما يكپارچگي عراق حفظ شود، و اهل سنت و شيعه و كرد با هم گفت و گو كنند و اشكالاتي كه وجود دارد رفع شود. ما هم تلاش مي كنيم كه با طرفهاي مختلف صحبت كنيم كه همين مسير طي شود.
لاريجاني با رد ادعاها درباره دخالت ايران در امور عراق گفت: ارتباط ايران با عراق هميشه به نفع عراق بوده است؛ ما منفعتي غير از اين نداريم كه كشور باثبات و قوي عراق، همسايه ما باشد .
لاريجاني هشدار داد: تلاش برخي باقي ماندگان رژيم بعث و صدام براي ايجاد مشاجراتي در عراق نه به نفع عراق است و نه منطقه.
وي افزود: موضع ما هميشه اين بوده است كه دولت عراق يكپارچه باشد و همه گروه ها درون آن وجود داشته باشند، و همسايه ما همسايه قوي باشد؛ ما با عراق رفت و آمد، مذاكرات، رايزني سياسي و مراودات اقتصادي داريم.
 
روابط ایران با کشورهای منطقه و بحران های طایفه ای
رئيس مجلس شوراي اسلامي در پاسخ به سؤالي درباره تأثير بحران هاي فرقه اي و مذهبي اخير در منطقه بر روابط كشورمان با كشورهاي عربي و اسلامي گفت: در دوره هايي از تاريخ اسلام اختلافات مذهبي بزرگ شده است. اما امروزه بايد به نيازهاي جهان اسلام اهميت داده شود. بنده در كنفرانس پارلمان هاي كشورهاي اسلامي در خارطوم نيز اظهار داشتم كه شرايط دنيا به گونه اي است كه رفتار تك قطبي تندروانه ديگر از صحنه افكار سياستمداران خارج شده است و دنيا به سوي چند قطبي شدن پيش مي رود و اين يك فرصت براي كشورهاي اسلامي است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينكه در شرايط كنوني، جهان اسلام دو راه در پيش دارد: يا اينكه با كنار گذاشتن اختلافات و تعيين منافع خود در اين وضعيت به عنوان يك بازيگر در صحنه قدرت جهاني، حضور داشته باشد و يا اينكه كشورهاي اسلامي مانند دوره جنگ سرد، به عنوان اقمار و وابستگان يكي از اين قدرت ها درآيند. در چنين وضعيتي قدرت هاي بزرگ از منابع اين كشورها بهره برداري كرده و اختلافات و درگيري ها را در ميان آنها زنده نگه مي دارند.
وي افزود: فرصت ها هميشه وجود نخواهند داشت. در چنين وضعيتي ضروري است تا اختلافات را با واقع بيني حل كنند و با كنار گذاشتن اين اختلافات بر روي اشتراكات تأكيد كنند.
لاريجاني با اندك دانستن اختلاف ميان مذاهب اسلامي گفت: اصول اساسي همه اين مذاهب مشترك است و حتي بسياري از احكام شرعي آنها نيز كاملا مشابه است. اما اختلافات كلامي همواره وجود داشته است.
وي با انتقاد از افرادي از پيروان فرقه هاي مختلف كه به اختلافات مذهبي دامن مي زنند اظهار داشت:  اين افراد كه مسائل كلان و استراتژيك جهان اسلام را درنظر نمي گيرند و فقط به اهداف كوتاه مدت و تاكتيكي مي انديشند يا افراطي و تندرو هستند يا مزدوراني هستند كه براساس اوامر مافوقشان اقدام به فتنه انگيزي مي كنند.
لاريجاني افزود: متأسفانه در برخي از كشورها گروههايي به وجود آمده اند كه نه تنها شيعيان را تكفير مي كنند بلكه از تكفير پيروان مذاهب اهل سنت نيز ابايي ندارند.
رئيس مجلس شوراي اسلامي تأكيد كرد: جمهوري اسلامي ايران از زمان پيروزي انقلاب مردم به رهبري حضرت امام خميني (قدس سره) بر كنار گذاشتن اختلافات و تأكيد بر وحدت و سعه صدر تأكيد داشته است و ما همواره در همه كشورها بر تنش زدايي ميان گروههاي مختلف مسلمان تلاش كرده ايم و همگان شاهد اين سياست حكيمانه كشور بوده اند.

وحدت مسلمانان، سرلوحۀ سیاست های جمهوری اسلامی
علي لاريجاني خاطر نشان كرد: جمهوري اسلامي ايران هرگز سياست تفرقه مذهبي را در دستور كار خود قرار نداده است. بلكه اصول سياست كشور مبتني بر وحدت ميان مسلمانان و دفاع از مظلومان استوار بوده است. بر همين اساس از يك طرف از حزب الله لبنان كه يك گروه مقاوم شيعي در مقابل رژيم صهيونيستي است، حمايت مي كنيم و از سوي ديگر از ارائه هيچ گونه كمكي به گروههاي مقاومت فلسطين مانند حماس و جهاد اسلامي كه اهل سنت هستند دريغ نكرده ايم. موضع ايران مسائل استراتژيك جهان اسلام و وحدت ميان مسلمانان بوده است.
لاريجاني تأكيد كرد: همانطور كه ايران در تونس، ليبي، مصر و ... از مردم و خواسته هايشان در مقابل حاكميت آن كشورها حمايت كرده است، در سوريه نيز ما معتقديم كه بايد اصلاحات سياسي انجام شود و دمكراسي در آن كشور حاكميت داشته باشد و مردم به خواسته هايشان برسند.از سوي ديگر دمكراسي در هر كشور يك امر دروني است و مردم آن كشور بايد دمكراسي مورد نظر خودشان را به وجود بياورند. دمكراسي تحميلي از خارج از كشور و با قدرت سلاح، يك نوع ديكتاتوري به وجود خواهد آورد.
 
تاکید بر مخالفت با دخالت بیگانگان در سوریه
وي تصريح كرد: ايران با دخالت نظامي در سوريه مخالف است و مخالفت با حمله نظامي به ساير كشورها را نيز اعلام كرده ايم. در بحرين نيز مخالف حضور نظامي كشورهاي ديگر هستيم. دمكراسي بايد از درون جامعه هر كشور برخيزد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر ضرورت گفتگوي سياسي واقعي در سوريه خاطرنشان كرد: در آن كشور اختلافاتي وجود دارد كه دولت و مخالفان مي توانند با انجام مذاكرات رو در رو ديدگاههايشان را مطرح كنند.
علي لاريجاني در بخش ديگري از اظهاراتش با هشدار به برخي كشورها كه گمان مي كنند با افراطي گري و فرستادن افراطيون به سوريه مي توانند به اهدافشان در آن كشور دست يابند گفت: اين رفتارها كه به افزايش خشونت در سوريه مي انجامد مشكلاتي را براي همه كشورهاي منطقه به بار خواهد آورد.
وي در ادامه بر تلاش كشورمان براي مذاكره ميان دولت و مخالفان تأكيد كرد و گفت: ما از فراخوان اخير بشار اسد براي گفتگو با مخالفان استقبال مي كنيم و راه حل ما آن است كه از اين گفتگوها نظام سياسي سوريه براساس دمكراسي و رأي مردم شكل بگيرد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه علت ادامه بحران سوريه را ارسال سلاح و كمك مادي برخي كشورها به شورشيان دانست و گفت: هر كدام از كشورهاي حامي شورشيان هدف خاصي را در سوريه دنبال مي كند. حتي برخي از كشورها كه بويي از دمكراسي نبرده اند براي ايجاد دمكراسي در سوريه هيجان دارند. اما بي ترديد اين اقدامات براي آنها نفعي به بار نخواهد آورد. ما به اين كشورها هشدار مي دهيم گسترش بحران سوريه به آنها ضربه خواهد زد.
وي درباره ادعاها مبني بر ارسال سلاح و نيرو به نظام سوريه در جنگ با شورشيان گفت: بي ترديد اين ادعاها از اساس كذب و دروغ محض است. ما به حضور نظامي براي موضع گيري درباره مسائل داخلي كشورها اعتقادي نداريم. ما درباره بحرين نيز هم اعلام كرديم كه از نظر نظامي هرگز در آن كشور دخالت نمي كنيم.بلكه به حمايت سياسي از حقوق مردم بحرين ادامه خواهيم داد و هر گونه دخالت نظامي را در آن كشور محكوم مي نماييم. از اين رو ما سلاح و نيرو به سوريه نمي فرستيم.

روابط تهران و آنكارا و استقرار سامانه هاي پاتريوت
رییس مجلس درباره روابط تهران و آنگارا تاکید کرد: روابط اقتصادي ما با تركيه در سطح بسيار بالايي است . جمهوري اسلامي با كشورهاي اسلامي و همسايه خود روابط دوستانه اي دارد؛ ما ممكن است اختلاف نظر داشته باشيم و لي اين اختلاف نظر به معناي دشمني نيست .
ما با خيلي از كشورها درباره مسأله فلسطين اختلاف نظر داريم، ما معتقد به مقاومت در مسأله فلسطين هستيم ولي برخي از كشورها نظر ديگري دارند؛ اين به معناي دشمني نيست . زيرا ما معتقد به امت اسلامي و منافع آن هستيم و استراتژي وحدت گرا داريم و تلاش ما اين است كه اين استراتژي مخدوش نشود.
به گفتۀ لاریجانی، ما با تركيه هم در برخي امور اختلاف نظر داريم، ولي نقاط مشترك هم زياد داريم . تركيه همسايه ما است و برادران مسلمان ما هستند، آقاياني كه در رأس امور هستند دوستان ما هستند و با آنها ارتباطات نزديكي داريم ولي در برخي مواردهم اختلاف نظر داريم، مانند مسأله سوريه که در روشها اختلاف نظر داريم . حتي درباره مساله رژيم صهيونيستي ما اختلاف نظر داريم .
وی افزود: ما درباره نصب موشكهاي پاتريوت قبلا هم اعلام كرده ايم كه  اين كار را به ضرر تركيه و امنيت منطقه مي دانيم . ورود ناتو در مسائل منطقه اي در واقع مشكلات منطقه را بيشتر مي كند .
به گفتۀ رییس مجلس، از زماني كه آمريكا و ناتو به افغانستان و عراق آمده اند مشكلات و كشتارهاي بسياري را به راه انداخته اند . در خليج فارس هم همين طور به نزاع ها دامن مي زنند . مسائل تركيه با كشورهاي همسايه اش بايد از طريق گفت و گو حل شود ما اين را به مسئولان ترك هم گفته ايم و اين كارها را اشتباه مي دانيم .
 
روابط ايران و مصر و اصل "صبر" در سیاست ایرانی
رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تحولات مصر و روابط ایران با این کشور گفت: در روابط ايران و مصر بايد به چند نكته توجه كرد. ايران براي مصر ارزش فوق العاده اي قائل است . مصر كشور معتبري است و از سابقه اي تمدني برخوردار است. هميشه نگاه ايران نسبت به ملت مصر احترام آميز بوده و حتي در زمان حسني مبارك علايق بين ملت ايران و مصر و متفكرين و علماي دو كشور قوي بود.
وی تاکید کرد: ما از انقلاب مصر حمايت كرديم و خواهيم كرد و آن را دستاوردي بزرگ براي مسلمانان در عصر حاضر مي دانيم . لذا انقلاب آنها را انقلاب عميقي مي دانيم كه ممكن است اشكالاتي در آن باشد كه بايد رفع شود. انقلاب مصر موضع ستايش برانگيزي داشته و بايد از آن حمايت شود.
 
رییس مجلس خاطرنشان کرد: ايراني ها در سياست آدم هاي صبوري هستند . ما در سياست عجول نيستيم و معتقديم كه هر چيزي زمان و فصل خاص خود را دارد و ضمن اين كه معتقديم هرچه زودتر بايد امت اسلامي بايد با يكديگر پيوندهاي سياسي داشته باشند، اما معتقديم كه هر چيزي زمان خاص خودش را دارد ومتناسب با شرايط وزمان بايد تصميم گيري شود.
برخي از امور هستند كه مي خواهند به اختلافات دامن برنند. مسئولان ايراني و مصري هر دو متوجهند كه دو كشور ممتاز در منطقه هستند و هرچه پيوندهاي اقتصادي، سياسي، ديني، و علمي قوي تر باشد به نفع دو كشور و كل عالم اسلام خواهد بود. اما عده اي "نان" خود را در همين دعواهاي ثانويه و فرعي می بینند. يك سري گروه هاي تندرو و تكفيري هستند هم براي مصري ها مزاحمت ايجاد مي كنند و هم براي ما. بايد توجه كنيم كه نبايد اين مسائل را اصل در نظر بگيريم.
به گفتۀ لاریجانی، ممكن است در این میان اشتباهاتي هم رخ دهد؛ به عنوان مثال گروهي در قاهره جمع شدند به عنوان "معارضه اهواز" كه البته وزير امور خارجه مصر براي وزير امورخارجه جمهوري اسلامي ايران توضيح داد كه اين امر هيچ ربطي به دولت مصر نداشته و توسط یک گروه غیردولتی انجام شده بود. بنا بر این مشخص است كه اين اقدامي از سوي يك گروه فتنه گر بوده و مي خواستند مسأله پر اهميت روابط استراتژيك ايران و مصر را تخريب كنند.
لاریجانی یادآور شد: البته اكنون روابط ايران و مصر اكنون در سطح خوبي است. حتي پيشنهاد آقاي مرسي براي مسأله سوريه براي گفت و گوي ايران، مصر عربستان سعودي و تركيه را ما پذيرفتيم و مذاكرات را آغاز كرديم. با وجود اين كه برخي كشورها همراهي نكردند با اين حال ما استقبال كرديم و مذاكرات را آغاز كرديم و هنوز مذاكرات در سطوح مختلف ادامه دارد. ما از هرابتكاري بين ايران و مصر براي استفاده از نفوذ آنها در حل مسائل منطقه اي استقبال مي كنيم و فكر مي كنيم اين مسير عاقلانه اي است و نبايد مسائل خرد را خيلي برجسته كرد.
 

تصاویر بیشتر

پربیننده ترین خبرها