حذف گنبد مسجد پیامبر (ص) از آرم شهر مدینه!

حذف گنبد مسجد پیامبر (ص) از آرم شهر مدینه!
چهارشنبه 18 بهمن 1391 - 13:16

وهابیون تصویر گنبد سبز مسجد النبی (ص) را از آرم معرفی مدینه منوره به عنوان "پایتخت فرهنگ اسلامی" در سال 2013 حذف کردند.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، وهابیون سعودی در اقدامی عجیب، تصویر گنبد سبز مسجد النبی (ص) را از آرم معرفی شهر مدینه منوره به عنوان "پایتخت فرهنگ اسلامی" در سال 2013 حذف کرده اند.
به گفته ناظران، این اقدام وهابی ها می تواند به نوعی بیانگر دیدگاه آنها برای تغییر هویت شهر تاریخی و اسلامی مدینه و این مکان مقدس باشد، که طی قرون متمادی نمادی برای مسلمانان بوده است.
 ناظران همچنین هشدار داده اند که این اقدام می تواند زمینه سازی برای تخریب این مکان مقدس باشد. زیرا در گذشته نیز افراطیون وهابی با حمایت سیاسی آل سعود اکثر آثار تاریخی مسلمانان را در این دو شهر مقدس تخریب کرده اند.
با توجه به اطلاع فعالان و ناظران از نقشه وهابی ها برای آثار تاریخی اسلام در مدینه منوره، حذف تصویر قبه الخضراء و مرقد مطهر پیامبر اسلام (ص) از آرم شهر مدینه، با واکنش شدید آنها مواجه شده است.
استاد "عاصم حمدان" اندیشمند اسلامی و پژوهشگر مسائل تاریخی در مدینه منوره، حذف گنبد سبز پیامبر (ص) از آرم "مدینه پایتخت فرهنگ اسلامی" در سال 2013  و قرار دادن نقشه جهان اسلام به جای آن را به شدت محکوم کرد و گفت: این گنبد نماد رسمی مدینه منوره در طول تاریخ امت اسلامی است؛ و به هیچ عنوان نمی توان آن را حذف کرد.
وهابیون فتواهای بسیاری را درباره تخریب آثار اسلامی صادر کرده اند، و مسلمانان از نزدیک از این امر را مشاهده و احساس کرده اند. 
وهابی ها با ادعای بدعت بودن زیارت آثار اسلامی، مسلمانان را از این اقدام منع کرده و در بیشتر موارد به بهانه توسعه و ساخت و ساز مساجد، اقدام به تخریب این آثار نموده اند که از آن جمله می توان به تخریب چندین مسجد تاریخی در مدینه و ساخت یک مسجد بزرگ به جای آن اشاره کرد.
علاوه بر این زائران مدینه منوره و مکه مکرمه به وضوح شاهد بی توجهی دولت، وزارت اوقاف، نهادهای فرهنگی و سایر دستگاه های عربستانی به مساجد و اماکن تاریخی هستند و چه بسیارند مساجدی که به علت بی توجهی در آستانه ویرانی قرار دارند.
بازسازی شهر محل سکونت مؤسس آل سعود
تخریب آثار اسلامی به بهانه نوسازی درحالی صورت می گیرد که دولت عربستان اخیرا اعلام کرده شهر الدرعیه که زمانی محل سکونت "محمد بن سعود" مؤسس نظام عربستان و جد خاندان حاکم در آن کشور بوده است، پس از بازسازی به روی گردشگران گشوده خواهد شد!
این درحالی است که هر روز شاهد انتشار اخباری درباره تعطیلی مساجد قدیمی در عربستان به علت بی توجهی، تخریب سقف، فقدان بودجه و ... هستیم.
تخریب و بی توجهی به آثار تاریخی در عربستان در حالی ادامه دارد که دولت این کشور در اقدامی توهین آمیز دو برج بسیار مرتفع نزدیک مسجد الحرام ساخته، و این مکان مقدس را محاصره کرده است. این در حالی است که حتی نهادهای فرهنگی بین المللی از جمله سازمان یونسکو ساخت هرگونه بنای مرتفع نزدیک اماکن تاریخی را ممنوع اعلام کرده اند.
 

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها