اعتراض عربستانی‌ها به بازداشت فعالان ادامه دارد

چهارشنبه 14 فروردين 1392 - 10:15

شهرهای "بریده" و "القصیم" در عربستان سعودی همچنان صحنه تظاهرات و اعتراضهای مردمی برای درخواست آزادی بازداشت شدگان است.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، فعالان و خانواده‌های بازداشت شدگان عربستانی در شهرهای "بریده" و "القصیم" دیشب با برگزاری تجمع اعتراض آمیز، آزادی آنها را خواستار شدند.
در یکی از تجمع‌ها در شهر بریده زنان با برگزاری تجمع اعتراض آمیز برای درخواست آزادی بازداشت شدگان، حمایت خود را از فعالیتهای مسالمت آمیز فعالان در این کشور اعلام کردند.
آنها همچنین درباره پیامدهای سکوت و بی توجهی در قبال موضوع فعالان بازداشت شده هشدار دادند.
در شهر القصیم نیز تجمع مشابهی برای درخواست آزادی بازدشت شدگان سیاسی برگزار شد.
شرکت کنندگان در تجمع شهر القصیم با تأکید بر مسالمت آمیز بودن فعالیتها و مطالبات برحقشان، توقف بازداشتها را خواستار شدند.
با توجه به ممنوعیت هرگونه تظاهرات و تجمع اعتراض آمیز در عربستان و برخورد شدید دستگاه‌های امنیتی سعودی با معترضان، اینگونه فعالیتهای اعتراض آمیز معمولا شبانه و به صورت پراکنده با حضور جمعی از فعالان برگزار می‌شود.

حدود یک ماه پیش در جریان تجمع گسترده خانواده‌های بازداشت شدگان مقابل ساختمان دادستانی کل در شهر "بریده" نیروهای امنیتی سعودی 300 نفر از شهروندان را بازداشت کردند؛ شمار قابل توجهی از این بازداشت شدگان زن و کودک بودند.
با شدت گرفتن تظاهرات مردمی در اعتراض به این اقدام تجاوزکارانه علیه زنان، مسئولان سعودی پس از مدتی اعلام کردند که شماری از بازداشت شدگان را آزاد کرده اند.
با وجود خودداری مسئولان سعودی از هرگونه اظهار نظر در خصوص زندانیان و بازداشت شدگان در این کشور و سرنوشت آنها، یک مسئول ارشد امنیتی در عربستان یک هفته پس از این ماجرا اعتراف کرد حدود 2‌هزار و هشتصد نفر در زندانهای عربستان در بازداشت هستند.
سرلشكر "منصور التركي" سخنگوي امنيتي وزارت كشور عربستان، در جريان سفر به شهر "بريده" بزرگترين شهر استان "القصيم" گفت: تعداد بازداشت شدگان در زندان هاي اداره آگاهي 2772 نفر است كه از بين آنها 2221 نفر عربستاني و 551 نفر ديگر از 41 كشور عربي و غير عربي هستند.
با این حال هیأت حقوق بشر دولتي عربستان در پاييز سال 2011 ميلادي از وجود 4400 فرد بازداشت شده در زندانهاي اداره آگاهي خبر داد بود.
اين درحالي است كه نهادهاي مدافع حقوق بشر به وجود دست كم 30 هزار فرد بازداشت شده در زندان هاي عربستان اشاره مي كنند. اما مسئولان دولتي وجود هرگونه زنداني سياسي در زندان هاي عربستان را تكذيب مي كنند.

پربیننده ترین خبرها