عربستانی‌ها وزارت کشور را به چالش کشیدند

عربستانی‌ها وزارت کشور را به چالش کشیدند
شنبه 24 فروردين 1392 - 07:23

فعالان و خانواده‌های بازداشت شدگان عربستانی در استان "القصیم" در تجمعی اعتراض آمیز تحت عنوان "جمعه به چالش کشیدن وزارت کشور" شرکت کردند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، این تجمع در اعتراض به تهدیدهای مطرح شده ضد معترضان دیروز (جمعه) در استان "القصیم" برگزار شد.
شرکت کنندگان در این تجمع اعتراض آمیز در شعارهای خود تهدیدهای "محمد بن نایف" وزیر کشور را محکوم کرده و درخواست کردند وی در دادگاه‌های بین المللی محاکمه شود.
معترضان عربستانی همچنین درخواست کردند بازداشت شدگانی که بیش از 15 سال بدون محاکمه یا تفهیم اتهام همچنان در زندان هستند، آزاد شوند.
آنها از سازمانهای بین المللی و مدافع حقوق بشر خواستند بری اطلاع از شکنجه و نقض حقوق بشر در زندانهای عربستان، فورا تحقیقات خود را آغاز کنند.

مناطق مختلف عربستان به ویژه "بریده" و "القصیم" در عربستان سعودی بیش از یک ماه است که صحنه تظاهرات و اعتراضهای مردمی برای درخواست آزادی بازداشت شدگان است.

حدود یک ماه پیش در جریان تجمع گسترده خانواده‌های بازداشت شدگان مقابل ساختمان دادستانی کل در شهر "بریده" نیروهای امنیتی سعودی 300 نفر از شهروندان را بازداشت کردند؛ شمار قابل توجهی از این بازداشت شدگان زن و کودک بودند.
با شدت گرفتن تظاهرات مردمی در اعتراض به این اقدام تجاوزکارانه علیه زنان، مسئولان سعودی پس از مدتی اعلام کردند که شماری از بازداشت شدگان را آزاد کرده اند.
با وجود خودداری مسئولان سعودی از هرگونه اظهار نظر در خصوص زندانیان و بازداشت شدگان در این کشور و سرنوشت آنها، یک مسئول ارشد امنیتی در عربستان یک هفته پس از این ماجرا اعتراف کرد حدود 2‌هزار و هشتصد نفر در زندانهای عربستان در بازداشت هستند.
سرلشكر "منصور التركي" سخنگوي امنيتي وزارت كشور عربستان، در جريان سفر به شهر "بريده" بزرگترين شهر استان "القصيم" گفت: تعداد بازداشت شدگان در زندان هاي اداره آگاهي 2772 نفر است كه از بين آنها 2221 نفر عربستاني و 551 نفر ديگر از 41 كشور عربي و غير عربي هستند.
با این حال هیأت حقوق بشر دولتي عربستان در پاييز سال 2011 ميلادي از وجود 4400 فرد بازداشت شده در زندانهاي اداره آگاهي خبر داد بود.
اين درحالي است كه نهادهاي مدافع حقوق بشر به وجود دست كم 30 هزار فرد بازداشت شده در زندان هاي عربستان اشاره مي كنند. اما مسئولان دولتي وجود هرگونه زنداني سياسي در زندان هاي عربستان را تكذيب مي كنند.

پربیننده ترین خبرها