تجمع زنان مکه در اعتراض به بازداشت‌ها

دوشنبه 26 فروردين 1392 - 10:08

شهرهای "بریده" و "مکه" در عربستان همچنان صحنه فعالیت‌های اعتراض آمیز برای درخواست آزادی بازداشت شدگان از زندانهای سعودی است.

به گزارش روز دوشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، شماری از زنان شهر مکه با برگزاری تجمع اعتراض آمیز، آزادی خانم "هلیه القصیر" را خواستار شدند. القصیر بیش از 3 سال است که در زندان به سر می‌برد.
زنان عربستانی همچنین سکوت علمای این کشور در خصوص تعرض به زنان در زندانهای سعودی را محکوم کردند.
در شهر بریده نیز جوانان عربستانی در تجمعی اعتراض آمیز، بر ادامه فعالیتهای خود برای آزادی بازداشت شدگان تأکید کردند.
آنها در شعارهای خود از مردم عربستان خواستند برای  کمک به بازداشت شدگان قیام کنند.
به دلیل ممنوع بودن هرگونه تجمع و اعتراض در عربستان، معمولا فعالیتهای اعتراض آمیز به صورت شبانه و با حضور گروه محدودی از شهروندان و فعالان برگزار می‌شود.
یک ماه قبل در جریان تجمع گسترده خانواده‌های بازداشت شدگان مقابل ساختمان دادستانی کل "بریده" نیروهای امنیتی سعودی 300 نفر از شهروندان را بازداشت کردند. شمار قابل توجهی از این بازداشت شدگان زن و کودک بودند.
با گسترش اعتراض‌ها پس از مدتی مسئولان سعودی اعلام کردند که بیشتر این بازداشت شدگان آزاد شده‌اند.
با وجود خودداری مسئولان سعودی از هرگونه اظهار نظر در خصوص زندانیان و بازداشت شدگان در این کشور و سرنوشت آنها، یک مسئول ارشد امنیتی در عربستان پس از این ماجرا اعتراف کرد حدود 2 هزار و هشتصد نفر در زندانهای عربستان در بازداشت هستند.
سرلشكر "منصور التركي" سخنگوي امنيتي وزارت كشور عربستان، در جريان سفر به شهر "بريده" بزرگترين شهر استان "القصيم" گفت: تعداد بازداشت شدگان در زندان هاي اداره آگاهي 2772 نفر است كه از بين آنها 2221 نفر عربستاني و 551 نفر ديگر از 41 كشور عربي و غير عربي هستند.
با این حال هیأت حقوق بشر دولتي عربستان در پاييز سال 2011 ميلادي از وجود 4400 فرد بازداشت شده در زندانهاي اداره آگاهي خبر داد بود.
اين درحالي است كه نهادهاي مدافع حقوق بشر به وجود دست كم 30 هزار فرد بازداشت شده در زندان هاي عربستان اشاره مي كنند. اما مسئولان دولتي وجود هرگونه زنداني سياسي در زندان‌هاي عربستان را تكذيب مي كنند.

پربیننده ترین خبرها