وقتی "سازمان ملل" از پاسخ دادن عاجز می‌شود

وقتی
سه شنبه 10 ارديبهشت 1392 - 08:48

سازمان ملل هم در سوریه رفتاری دوگانه دارد و مقامات این سازمان بین‌المللی که اکنون زیر نفوذ چند کشور خاص قرار دارند، به جای بررسی بی‌طرفانه و انسانی مسایل روی داده در کشور جنگ زده سوریه، اقدام به رفتاری متناقض کرده که خود هم از پاسخ به آن عاجز است

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، به دنبال دیدار بان کی مون و اکه سلستورم رییس گروه تحقیق سازمان ملل برای بررسی گزارش حملات شیمیایی در سوریه، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل حاضر به توضیح درباره دلیل تاخیر سازمان ملل برای اعزام این گروه تحقیق به شهر حلب سوریه نشد.
گفتنی است تروریست‌های جبهه النصره وابسته به القاعده ماه گذشته شهرک خان عسل در حومه حلب را هدف حمله شیمیایی قرار دادند که طی آن دستکم 24 نفر کشته و ده‌ها تن دیگر مصدوم شدند.
مارتین نسیرکی سخنگوی دبیرکل سازمان ملل روز دوشنبه در پاسخ به این پرسش که باتوجه به اینکه هم دولت سوریه و هم مخالفان از کاربرد جنگ افزار شیمیایی در حلب گزارش داده‌اند، چرا سازمان ملل گروه تحقیق خود را به حلب نمی‌فرستد و گروه تحقیق را بر سر موارد مورد اختلاف معطل نگه داشته است، حاضر به پاسخگویی نشد.
این سخنگو تنها به این پاسخ اکتفا کرد که سازمان ملل همه موارد ادعایی کاربرد جنگ افزار شیمیایی را بطور جدی مد نظر قرار داده و خواستار تحقیق درباره آنها است، اما نگفت که چگونه می‌خواهد بدون ارسال حتی یک کارشناس به سوریه این مساله را نیویورک پیگیری کند!
در این میان دبیرکل سازمان ملل با در دیدار با آکه سلستورم خاطر نشان کرد من از مقامات سوریه می‌خواهم که بدون تاخیر و هرگونه پیش شرطی مجوز سفر گروه تحقیق را صادر کنند.
این درخواست در حالی مطرح می شود که ماه گذشته پس از انتشار گزارش هایی درباره کاربرد جنگ افزار شیمیایی در استان حلب سوریه، دمشق رسما از سازمان ملل خواست که وارد عمل شده و یک گروه تحقیق بین‌المللی به آن کشور بفرستد.
با این وجود، به دنبال دخالت فرانسه و انگلیس، اعلام شد که این گروه تحقیق باید به مناطق دیگر سوریه نیز اعزام شده تا درباره گزارش هایی درباره کاربرد جنگ افزار شیمیایی تحقیق کند.
پاریس و لندن در صدد آن هستند تا با سوء استفاده از موقعیت پیش آمده در سوریه، سلاح شیمایی را بهانه‌ای جهت ورود به مناطق محرمانه و نظامی سوریه کرده و عملاً دمشق را تحت فشار روانی و سیاسی اقدام خود قرار دهند.
دولت سوریه اعلام کرد گروه تحقیق سازمان ملل می‌تواند در چارچوب معینی به مناطقی که کاربرد جنگ افزار شیمیایی در آن گزارش شده است سفر کند و دسترسی نامحدود این گروه را برخلاف حاکمیت دولت سوریه می‌داند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها