حمایت حوثی های یمن از سند گفتگوی ملی

حمایت حوثی های یمن از سند گفتگوی ملی
يکشنبه 6 بهمن 1392 - 12:55

صنعا(العالم) – مراسم اختتامیه گفت وگوی ملی یمن در حالی برگزار شد که محمد باسندوه نخست وزیر یمن در آن حضور نداشت؛ نمایندگان جنبش حوثی انصارالله نیز در اعتراض به ترور نماینده این جنبش از مشارکت در آن خودداری ولی طی بیانیه ای حمایت خود را از سند این نشست اعلام کردند.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار شبکه خبری العالم از صنعا، پایگاه خبری دفتر سیاسی جنبش حوثی انصارالله یمن با صدور بیانیه ای ضمن تایید سند گفت وگوی ملی، از بی توجهی سند به موضوع تشکیل دولت جدید انتقاد کرد. 
افراد مسلح ناشناس سه شنبه اول بهمن ماه، سوار بر خودرو راه دکتر احمد شرف الدین، نماینده جنبش حوثی انصارالله در کنفرانس گفتگوی ملی را سد کرده و به سوی او تیراندازی کردند. به دنبال ترور نماینده جنبش حوثی در کنفرانس گفتگوی ملی یمن، این گروه خروج خود را از گفتگوها اعلام کرد.
همچنین نیروهای انقلابی یمن نسبت به توان حکومت کنونی برای اجرای راهکارهای پیشنهادی گفت وگوی ملی در خصوص حل بحران در کشور ابراز تردید کرده و استانهای جنوبی عمدتا با راهکارهای مزبور به مخالفت پرداختند.
کنفرانس گفت وگوی ملی یمن که از حدود 10 ماه قبل آغاز شد، دیروز با حضور نمایندگان کشورهای منطقه ای و جهانی و جناح های یمنی به کار خود خاتمه داد که البته برخی جناحهای سیاسی در آن شرکت نکردند. 
برخی آن را یک دستاورد سیاسی و گذرگاهی مهم برای عبور از یکی از مهمترین مراحل انتقال سیاسی در کشور می دانند.
یکی از شرکت کنندگان به خبرنگار العالم گفت: کنفرانس گفت وگوی ملی، فرهنگی جدید برای همزیستی و انتقال از مرحله درگیری به رقابت سالم بنا نهاد.
یکی دیگر شرکت کنندگان هم خاطرنشان کرد: بدون شک امروز، تولدی جدید برای یمن جدید است.
شرکت کننده دیگری به خبرنگار العالم گفت: چالش های زیادی در برابر ما خواهد بود اما مهم آن است که چگونه با آن مقابله کنیم.
از مهمترین راهکارهای سند می توان به حرکت به سوی تشکیل دولت فدرال، تشکیل کمیته تعیین تعداد مناطق، کمیته تدوین قانون اساسی، تمدید دوره ریاست جمهوری عبدربه منصور الهادی و ادامه کار دولت کنونی اما با تغییر چند وزیر اشاره نمود.
 

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها