محاکمۀ مرسی به اتهام فرار از زندان + فیلم

سه شنبه 8 بهمن 1392 - 18:01

دادگاه کیفری قاهره امروز سه شنبه (8 بهمن) دور دوم محاکمه محمد مرسی رئیس جمهوری معزول این کشور و تعدادی دیگر از اعضای ارشد اخوان المسلمین را به اتهام فرار از زندان در دوران انقلاب، آغاز کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، مرسی که متهم به فرار از زندان وادی النطرون است، "محمد سلیم العوا" نامزد انتخابات ریاست جمهوری سابق مصر را به عنوان وکیل خود انتخاب کرده تا در همه پرونده ها دفاع از وی را بر عهده گیرد. محمد مرسی و دیگر متهمان، در دانشکده پلیس واقع در منطقه قاهره جدید محاکمه می شوند.

دادستانی کل مصر افرادی را که به زندان وادی النطرون حمله و یا از آن فرار کرده بودند، به قتل عمدی چند زندانبان متهم کرده است.

بر اساس تصاویر پخش شده از تلویزیون مصر، محاکمه محمد مرسی در حالی انجام شد که وی در اتاقکی شیشه ای قرار دارد و فقط با میکروفون می تواند صحبت کند و قطع و وصل میکروفون وی به دست رئیس دادگاه است و دیگر متهمان در اتاقک دیگری قرار دارند. محاکمه به آرامی ادامه دارد و متهمان از جمله مرسی، شعارهایی در اعتراض به حکومت نظامیان سر می دهند. رسانه ها پیش از این نوشته بودند که به منظور جلوگیری از فریادهای مرسی، وی هنگام محاکمه در اتاقک شیشه ای قرار خواهد گرفت.

علاوه بر فرار از زندان، اتهامات دیگری که به محمد مرسی وارد شده عبارت است از قتل تظاهرکنندگان، توهین به دستگاه قضایی و همکاری با گروه های خارج کشور.

سومین جلسه محاکمه مرسی و 14 عضو ارشد دیگر اخوان المسلمین به اتهام قتل تظاهرکنندگان در برابر کاخ ریاست جمهوری در سال 2012، روز اول فوریه 2014 (12 بهمن) برگزار خواهد شد و روز 27 بهمن ماه نیز مرسی به همراه چند عضو ارشد اخوان المسلمین به اتهام همکاری با گروه های خارج کشور محاکمه خواهد شد.

مرسی بامداد امروز با یک فروند بالگرد از زندان برج العرب استان اسکندریه (شمال) به دانشکده پلیس منطقه قاهره جدید منتقل شد و دیگراعضای متهم اخوان المسلمین نیز با خودروهای زرهی از زندان طره در جنوب شهر قاهره به محل محاکمه انتقال یافتند.

وزارت کشور مصر برای برگزاری این محاکمه با اتخاذ تدابیر امنیتی شدید، هزاران نیروی امنیتی و ده ها خودروی زرهی را مقابل دانشکده پلیس مستقر کرده است و هیچ یک از اعضا و طرفداران اخوان المسلمین در اطراف محل محاکمه دیده نمی شوند. البته طرفداران اخوان المسلمین با برگزاری تظاهرات اعتراض آمیز در میدان رامسس و مقابل دیوانعالی قضایی در مرکز شهر قاهره، خواستار پایان حکومت نظامیان هستند.

دادگاه امروز جلسه بعدی محاکمه را به 22 فوریه موکول کرد.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها