رقیب "سیسی" وارد رقابتهای انتخاباتی مصر می‌شود

رقیب
يکشنبه 20 بهمن 1392 - 10:30

"حمدین صباحی" برای حضور در عرصه رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام آمادگی کرد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری بشکه العالم، "حمدین صباحی" فعال چپ مصری اعلام کرد که برای انتخابات ریاست جمهوری آتی مصر نامزد خواهد شد .
صباحی در جمع طرفدارانش گفت : من تصمیم گرفته ام که در انتخابات ریاست جمهوری به عنوان نامزد برای تحقق اهداف انقلاب مشارکت کنم .
حمدین صباحی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 مصر رتبه سوم را به دست آورد انتخاباتی که منجر به پیروزی محمد مرسی عضو ارشد اخوان المسلمین شد .
ارتش مصر روز 3 ژوئیه 2013 محمد مرسی را پس از تظاهرات تعداد زیادی از مخالفان وی، برکنار کرد .
اکثر طرفداران صباحی لیبرال ها و گروه های چپ جوان هستند که با حکومت ارتش و اسلامگرایان مخالفند.
حزب جریان مردمی که صباحی آن را تشکیل داده است ، اعلام می کند که روز چهارشنبه این هفته (12 فوریه) تصمیم نهایی خود را درباره حمایت از نامزدی صباحی اتخاذ خواهد کرد . 

حمایت تمرد از سیسی در انتخابات
محمود بدر مؤسس جنبش تمرد (شورش) اعلام کرد : دو عضو جنبش تمرد در جلسه اعلام نامزدی صباحی حضور داشتند ولی این دو نفر به صورت شخصی در این جلسه شرکت کردند، ولی واقعیت این است که جنبش تمرد از نامزدی عبدالفتاح سیسی (وزیر دفاع مصر) حمایت می کند.
جنبش تمرد نقش مهمی در برگزاری تظاهرات گسترده مخالفان محمد مرسی در روز 30 ژوئن 2013 ایفاء کرده بود .
"خالد یوسف" کارگردان معروف سینمای مصر و یکی از نزدیکان صباحی با نامزدی صباحی مخالفت می کند و می گوید که نامزدی صباحی باعث تضعیف انقلاب 30 ژوئن ( روز تظاهرات گسترده مخالفان مرسی) می شود .
صباحی زمان اعلام نامزدی خود را چند هفته به تأخیر انداخته و گفته بود که تصمیم گیری اش در این زمینه منوط به نامزدی سیسی است .
هنوز هیچ مسئول و نهادی در مصر زمان ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را اعلام نکرده است ولی احتمالاً ظرف چند روز آینده اعلام خواهد شد .
این در حالی است که عدلی منصور رئیس جمهوری موقت مصر اخیراً اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری پیش از انتخابات پارلمانی برگزار خواهد شد .
طبق قانون اساسی جدید مصر ؛ انتخابات ریاست جمهوری باید حداکثر ظرف 3 ماه پس از تصویب قانون اساسی برگزار شود .
عبدالفتاح سیسی هنوز رسماً نامزدی خود را اعلام نکرده است . 
برخی طرفداران حمدین صباحی معتقدند که در صورت نامزدی سیسی، صباحی نباید نامزد شود .
عبدالمنعم ابوالفتوح رئیس حزب قوی و عضو ارشد سابق اخوان المسلمین اعلام کرده است که برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد نخواهد شد زیرا "آزادی و دمکراسی در مصر وجود ندارد".
ابوالفتوح در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 رتبه چهارم را به دست آورده بود .

 

پربیننده ترین خبرها