در دیدار جنجالی لاوروف و مخالفان سوری چه گذشت؟

در دیدار جنجالی لاوروف و مخالفان سوری چه گذشت؟
شنبه 26 بهمن 1392 - 19:01

العالم - هیاتی از ائتلاف مخالفان سوری خارج نشین بین دورهای اول و دوم مذاکرات ژنو 2 ، در سفر سه روزه به مسکو با چند مسوول روس دیدار کرد که دیدار با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، مهمترین این دیدارها بود.

به گزارش روز شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، طبق اعلام منابعی در ائتلاف مخالفان سوری؛ نتایج دیدار با لاوروف بسیار بد و ناامید کننده بود. این در حالی است که اعضای ائتلاف مخالفان سوری ادعا می کنند، همان گونه که با اجبار در دور دوم مذاکرات ژنو 2 مشارکت کردند، در سفر به مسکو نیز "مجبور" بودند.

دیدار لاوروف و هیات ائتلاف مخالفان سوری نزدیک به 3 ساعت طول کشید و لاوروف در این دیدار بیش از همه اعضای هیات ائتلاف مخالفان سوری صحبت کرد و به گفته یکی از اعضای ائتلاف مخالفان سوری؛ لاوروف از موضع قدرت با این هیات صحبت کرد و گاه از کلمات گزنده ای استفاده می کرد.

یکی از اعضای هیات ائتلاف مخالفان سوری می گوید: هر زمان که موضوعی را مطرح می کردیم، لاوروف با تأکید بر لزوم مبارزه با تروریسم در سوریه و بی اهمیت خواندن سخنان ما فوراً موضوع را خاتمه می داد.

سایت شبکه تلویزیونی "المنار" درباره این دیدار نوشت: هیات ائتلاف در این دیدار مدعی شد که ارتش سوریه از بشکه های مواد منفجره استفاده می کند و از لاوروف خواست که دولت سوریه را برای امتناع از به کارگیری بشکه های مواد منفجره زیرفشار بگذارد؛ و لاوروف جواب داد "دولت سوریه حق دفاع از خود و استفاده از روش های مناسب را برای مبارزه با تروریسم دارد".

در ادامه یکی از اعضای هیات ائتلاف گفت: "باید کمک های بشردوستانه را وارد شهرهای تحت محاصره کرد"؛ و لاوروف در جواب وی گفت: "الآن زمان مبارزه با تروریسم است، نه چیز دیگری ".

هیات ائتلاف مخالفان مساله تشکیل دولت انتقالی را مطرح کرد که لاوروف گفت: "شما در تشکیل دولت انتقالی موفق نخواهید شد و قبل از هر چیز باید به مساله مبارزه با تروریسم پرداخت و به آن خاتمه داد.
لاوروف در میان تعجب اعضای هیات ائتلاف مخالفان افزود " شما باید با دولت سوریه برای مبارزه با ترکیه متحد شوید" که گفته می شود هدف لاوروف از این حرف متهم کردن ترکیه به حمایت از گروه های تروریستی فعال در سوریه بود.

احمد الجربا، رییس هیات ائتلاف مخالفان سوری خارج نشین، در این دیدار خواست که با روش عربستان لاوروف را فریب دهد، لذا به وی گفت: ما ضامن منافع روسیه در سوریه، ضامن بقای نیروهای روس در پایگاه هوایی طرطوس و ضامن اجرای همه قراردادهای نظامی روسیه با ارتش سوریه خواهیم بود، به همه قراردادهای نفتی پایبند خواهیم بود و با حضور افسران روس در فرماندهی ستاد کل ارتش آتی سوریه موافقت خواهیم کرد و روسیه نیز در مقابل باید حمایت خود از نظام بشار اسد را متوقف کند."

لاوروف سخن الجربا را ناتمام گذاشت و قاطعانه با تکان دادن دست خود گفت: ما درپی تأمین منافع اقتصادی در سوریه نیستیم. منافع روسیه از آنچه شما می گویید، بزرگتر است. الآن زمان طرح چنین سخنانی نیست.

لاوروف خطاب به اعضای هیات ائتلاف مخالفان افزود: ائتلاف مخالفان سوری شامل همه مخالفان نمی شود و باید گروه های مخالف دیگری به این ائتلاف بپیوندد تا ائتلاف شما به یک ائتلاف واقعی تبدیل شود.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها