برنامه رژیم بحرین برای تغییر هویت مساجد شیعیان

برنامه رژیم بحرین برای تغییر هویت مساجد شیعیان
سه شنبه 29 بهمن 1392 - 18:19

العالم - مسئولان مساجد تخریب‌شده شیعیان در بحرین از اصرار وزارت " دادگستری و امور اسلامی و اوقاف" این کشور بر مخالفت با بازسازی این مساجد بر اساس فقه جعفری (شیعه) به‌شدت انتقاد کردند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم ، متولیان 4 مسجد بحرين که در سال 2011 توسط نیروهای آل خلیفه تخریب شده بود، باصدور بیانیه ای از مخالفت وزارت دادگستری با ساخت این مساجد بر اساس فقه جعفری (شیعه) به شدت انتقاد کردند.

مساجد 4 گانه مزبور عبارتند از: مسجد امام هادی (علیه السلام)، مسجد امام جواد (علیه السلام)، مسجد ابوطالب (علیه السلام) در شهر حمد و مسجد امام سجاد (علیه السلام).

به نوشته "منامه پست" در این بیانیه با اشاره به بی توجهی وزارتخانه مذکور به مساحت این مساجد، نقشه و نیز خدماتی که قرار است ارائه دهند، آمده است: این اقدام وزارت دادگستری پیامدهای منفی بزرگی را به دنبال خواهد داشت که استفاده بهینه از مساجد را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

بر اساس این گزارش یکی از نمونه های احکام فقه جعفری در ساخت مساجد که با مخالفت وزارت "دادگستری" بحرین مواجه شده، عبارت است از ساخت نیم طبقه دوم مسجد، به گونه ای که تا جلوی مسجد پیش نرود و امکان رعایت اتصال صفوف در نماز جماعت فراهم شود.

به عنوان نمونه ای دیگر از تجاوز آشکار رژیم آل خلیفه به حریم مساجد شیعیان، می توان به مصادره 94 درصد از زمین مسجد امام هادی (ع) اشاره کرد؛ به گونه ای که پس از تخریب این مسجد و حسینیه که در زمینی به مساحت 13082 متر مربع ساخته شده بود، وزرات دادگستری هنگام بازسازی آن تنها اجازه استفاده از 792 متر مربع از آن را صادر کرد که تنها معادل 6 درصد از زمین اصلی است.

این اقدام رژیم آل خلیفه در حالی صورت می گیرد که بر اساس فقه شیعه، مساحت محلی که به عنوان مسجد در نظر گرفته شده نباید تغییر کند و تغییر ابعاد زمین مسجد و جابجایی در زمین آن - جز در مواردی که ضرورت اقتضا کند- جایز نیست.

پربیننده ترین خبرها