دلایلی که احتمال کناره‌گیری عبدالله را تقویت می‌کند

دلایلی که احتمال کناره‌گیری عبدالله را تقویت می‌کند
دوشنبه 11 فروردين 1393 - 12:59

پس از آخرین حضور پادشاه عربستان در انظار، تحلیل‌کران از وجود چهار "نشانه" سخن می گویند که احتمال کناره‌گیری پادشاه عربستان از قدرت را تقویت می کند.

 به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، تصاویر نفس کشیدن عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه 90 ساله عربستان سعودی با لوله اکسیژن در دیدار جمعه گذشته با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا، گمانه زنی هایی را درباره احتمال کناره گیری پادشاه عربستان از قدرت به علت وضع نامناسب جسمانی، پدید آورده است.

با وجود تلاش رسانه های عربستان برای مخفی ماندن حالت جسمانی عبدالله، خبرگزاری های خارجی تصاویری از دیدار پادشاه عربستان با رئیس جمهور آمریکا در کاخ روضه خریم منتشر کردند که نشان می داد پادشاه عربستان برای نفس کشیدن از دستگاه تنفس مصنوعی که لوله ای از آن به بینی اش وصل بود، استفاده می کند. 

روزنامه اینترنتی "هسپریس" در این باره نوشت: برخی ناظران، کناره گیری پادشاه عربستان را که در سال 2005 بعد از مرگ برادرش ملک فهد به قدرت رسید بعید دانسته اند، اما برخی دیگر معتقدند چهار نشانه وجود دارد که بیانگر نزدیک بودن زمان این اقدام است.

به عقیده این ناظران، اولین نشانۀ این تصمیم، اقدام پادشاه عربستان در جهت ایجاد یک سمت جدید، یعنی "جانشین ولیعهد" و انتصاب شاهزاده مقرن بن عبدالعزیز 69 ساله به این سمت است.  

در عربستان این اولین بار است که برای ولیعهد، جانشین تعیین می شود و این نشان می دهد به علت بالا بودن سن و وضع جسمانی پادشاه عربستان و ولیعهد او، شاهزاده مقرن در راه رسیدن به قدرت در عربستان است.

نشانه دوم که احتمال کناره گیری پادشاه عربستان را تقویت می کند، وضع جسمانی او است که بر انجام اغلب وظایف او به ویژه در خارج از عربستان، تاثیر می گذارد.  

ملک عبدالله در 17 نوامبر 2012 در ریاض تحت عمل جراحی قرار گرفت و از زمان عمل جراحی، پادشاه عربستان در هیچ یک از مناسبت های رسمی خارج از کشور حضور نداشت. آخرینِ این نشست ها، اجلاس سران عرب در کویت در ماه جاری و نشست قبل از آن، در مارس 2013 در دوحه بود. علاوه بر این، در ماه های اخیر ولیعهد عربستان ریاست اغلب جلسات هیأت وزیران این کشور را بر عهده داشته است.

عمل جراحی اخیر، چهارمین عمل جراحی ملک عبدالله در عربستان در مدت دو سال بود. پادشاه عربستان مدتها از درد کمر رنج برده است.

به گفته ناظران، نشانه سوم، به شخصیت خود ملک عبدالله برمی گردد که همیشه اقدامات نامتعارف و بی سابقه در جهت حفظ ثبات حکومت در کشورش و جلوگیری از هرگونه درگیری در آینده برسر قدرت اتخاذ می کند. دلیل ناظران در این مورد، ایجاد سمت جانشین ولیعهد و اقدامات پیش از آن برای تزریق خون تازه در رگ های قدرت با ورود نوه های ملک عبدالعزیز به سمت های بالا و جابجایی پست ها است. 

اما نشانه چهارم، سفر باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به ریاض پایتخت عربستان در روزهای جمعه و شنبه گذشته است، تا جایی که ناظران معتقدند اگر پادشاه عربستان چنین تصمیمی گرفته باشد حتما با رئیس جمهور آمریکا درباره آن گفتگو کرده است.  

سفر اوباما به عربستان دومین سفر او به شمار می رود. اوباما در سال 2009 نیز به عربستان سفر کرده بود. قبل از سفر اوباما، شاهزاده بندر بن سلطان رئیس سازمان اطلاعات عربستان بعد از کنار رفتن از عرصه سیاسی به ریاض بازگشت. علل اصلی کنار رفتن بندر بن سلطان از عرصه سیاسی، فاش نشده است.  

پربیننده ترین خبرها