اتهام رئیس‌جمهور یمن به ایران و تمجید از عربستان

اتهام رئیس‌جمهور یمن به ایران و تمجید از عربستان
دوشنبه 11 فروردين 1393 - 14:19

رئیس جمهوری یمن با تمجید از نقش عربستان سعودی و سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در یمن، ایران را به دخالت در امور داخلی کشورش متهم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم، عبدربه منصور هادی در گفت وگو با روزنامه الحیات چاپ لندن در حاشیه اجلاس اخیر سران عرب در کویت، ایران را به دخالت در امور داخلی یمن متهم کرد و مدعی شد: متاسفانه دخالت ایران در امور داخلی یمن خواه از طریق حمایت از جنبش جدایی طلب (در جنوب) یا برخی گروههای دینی در شمال ادامه دارد.

او در ادامه اتهامات خود، با لحنی متناقض ادعا کرد: «ما از برادران ایرانی خواستیم تا در سیاست های اشتباه خود در قبال یمن بازنگری کنند، اما تا این لحظه این خواسته ما محقق نشده است».

عبدربه منصور هادی مدعی شد: «ما هیچ تمایلی به تنش با ایران نداریم، اما همزمان امیدواریم که ایران از یمن دست بردارد و در راستای برقراری روابطی دوستانه و برادرانه گام برداشته و حمایت خود را از همه جریان های مسلح و طرح های کوچک متوقف کند».

وی همزمان از مسئولان سعودی و در صدر آنها عبدالله بن عبدالعزیز شاه این کشور به خاطر آنچه آن را "نقش آفرینی بزرگ برای بیرون آوردن یمن از بحران و مشکلات اقتصادی، سیاسی، امنیتی یا نظامی آن" خواند، ستایش کرد.

عبدربه منصور هادی همچنین امنیت یمن را امنیت عربستان و امنیت عربستان را امنیت یمن توصیف کرد و گفت: زبان از توصیف خدمات برادران در عربستان سعودی و درصدر آن عبدالله بن عبدالعزیز شاه این کشور به یمن در دوره گذاشته ناتوان است، زیرا این خدمات نقش بزرگی در بیرون آوردن یمن از بحران داشته است(!)

وی افزود: اگر این موضع برادرانه قوی عربستان و شورای همکاری نبود؛ یمنی ها این موفقیت بزرگ را در یافتن راه حل سیاسی و کنگره گفتگوی ملی نمی یافتند.

این ادعاها در حالی مطرح می شود که عربستان سعودی با دخالت در روند انقلاب مردمی یمن، اوضاع این کشور را به وضع سابق باز گردانده و عملا شرایط زمان دیکتاتور سابق یمن را باز آفرینی کرده است.

پربیننده ترین خبرها