اذعان "بی بی سی" به تظاهرات صدها هزار بحرینی

اذعان
يکشنبه 17 فروردين 1393 - 14:18

شبکه "بی بی سی" انگلیس در گزارشی در سایت عربی خود، به تظاهرات حدود 200 هزار بحرینی در جمعه گذشته اذعان کرد.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، بی بی سی نوشت: هزاران معترض در تظاهراتی در شمال غربی بحرین شرکت کردند، و اصلاح دموکراتیک در سیستم حکومتی کشور خود و نیز آزادی زندانیان سیاسی را خواستار شدند.
این شبکه افزود: روی یکی از پلاکاردها نوشته شده بود "ملت خواهان دموکراسی است و استبداد را نمی پذیرد".
این تظاهرات در پاسخ به دعوت جمعیت "وفاق" انجام شد که بزرگ ترین جمعیت مخالف در بحرین به شمار می آید.
در گزارش بی بی سی عربی آمده است: نیروهای پلیس بدون دخالت در این تظاهرات فقط از دور به نظاره آن پرداختند. این تظاهرات دو روز قبل از آغاز مسابقات اصلی "فرمول یک" برگزار شد.
بر اساس این گزارش، مخالفان از برگزاری این مسابقات به عنوان فرصتی برای نشان دادن اوضاع کشورشان به جهانیان استفاده می کنند، که توسط اقلیت حاکم اداره می شود.
راهپیمایی های مشابهی در سال 2011 دولت بحرین را وادار به لغو این مسابقات کرد اما در سالهای 2012 و 2013 با وجود اعتراضهای گسترده، دوباره این مسابقات طبق روال گذشته انجام شد.
در گزارش بی بی سی عربی آمده است: دولت بحرین این مسابقات را به عنوان دستاورد بزرگی برای کشورش به شمار می آورد و آن را وسیله ای برای بهبود چهره خود در خارج از کشور و جذب سرمایه گذاری و تشویق توریست ها می داند. اما مخالفان برگزاری مسابقات را وسیله ای برای منحرف کردن ذهن مردم از مشکلات سیاسی موجود در کشور می دانند.
در این گزارش خاطرنشان شده است که بسیاری از شهروندان شیعه از رانده شدن به حاشیه به خصوص در زمینه مشاغل عمومی و مسکن شکایت دارند اما دولت این اتهامات را رد می کند.
روز پنجشنبه نیز مردم هنگام تشییع پیکر یک شهید در جنوب منامه علیه دولت تظاهرات کردند که با حمله نیروهای امنیتی مواجه شدند. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن مردم به سوی آنان گاز اشک آور شلیک کرده و آنان را با گلوله ساچمه ای هدف قرار دادند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها