توافق قطر با سران مخالفان مصری

توافق قطر با سران مخالفان مصری
يکشنبه 24 فروردين 1393 - 15:15

مسئولان قطری با مخالفان مصری مقیم قطر توافق کرده اند که آن ها بدون تعرض به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از طریق شبکه های ماهواره‌ای، در خاک این کشور باقی بمانند.

به گزارش روز یکشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، تفاهم های صورت گرفته میان این دو طرف در حالی است که تلاش هایی برای حل بحران اخیر در روابط قطر با برخی کشورهای عربی خلیج فارس توسط بعضی از کشورهای عربی انجام گرفته است.
خبرگزاری "آناتولی" ترکیه به نقل از یکی از مخالفان مصری مقیم قطر که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد: یک مسئول ارشد دولت قطر به دنبال بحران فراخوانی سفرا از دوحه با شماری از سران مخالفان مصری دیدار کرده و به آن ها اطمینان داده است که قطر طرفدار "حق" است، و کسی را وادار به ترک خاکش نمی کند و [ با این حال] به امنیت منطقه (خلیج فارس) و حل بحران اخیر سفرا (فراخوانی سفرای عربستان، امارات و بحرین از قطر) اهمیت زیادی می دهد.
به گفته منبع مصری مذکور از اعضای اخوان المسلمین کسی در دیدار مذکور حضور نداشته است. این منبع همچنین توافق های انجام شده را "تفاهم" خوانده و گفته است این تفاهم ها "شرط" نبوده اند.
به نوشته آناتولی، منبع مذکور بدون اشاره به جزئیات دستیابی به این تفاهم ها گفت: قطر به آشتی با عربستان، امارات و بحرین و بازگشت سفرای این کشورها به دوحه نزدیک شده است، و در مقابل عادی سازی روابط؛ سران مخالفان مصری از طریق ماهواره ها متعرض کشورهای مذکور نمی شوند؛ هر کشوری مواضع سیاسی خود را حفظ می کند و قطر مانع ادامه اقامت مخالفان مصری در خاکش نخواهد شد.
این درحالی است که "سعود الفیصل" وزیر امور خارجه عربستان، پیشتر گفته بود، بحران سیاسی میان ریاض، ابوظبی و منامه با قطر تا زمانی که دوحه سیاست هایش را تعدیل نکند، حل نخواهد شد.

 

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها