گزارش العالم از تاخت و تاز تکفیری ها در شمال یمن

يکشنبه 9 شهريور 1393 - 23:07

العالم- استان الجوف در شمال شرق یمن از ماه ها قبل صحنه تجاوز مستمر گروه های تکفیری به جان و مال مردم است و حاصل آن صدها کشته و زخمی و تخریب چندین خانه و عبادتگاه بوده است.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار شبکه خبری العالم، گروه های تکفیری در چندین منطقه در استان الجوف با ایجاد سنگر و استحکامات نظامی با نیروهای امنیتی شهرهای الغیل و براقش و همچنین با مردم منطقه الجوف که وابسته به جنبش انصارالله (حوثی ها) هستند، درگیر شده اند.

علی رغم میانجیگری های انجام شده تا کنون توافقی برای آتش بس حاصل نشده و منابع یمنی معتقدند که عربستان سعودی با حمایت از گروه های تکفیری قصد دست اندازی به استان ثروتمند و نفت خیز الجوف را دارد.

محمد عبدالسلام، سخنگوی رسمی جنبش انصار الله، در گفت و گو با شبکه خبری العالم تصریح کرد: کمیته های میانجیگری نمی دانند با چه طرفی باید مذاکره کنند چون طرف های دولتی که وابسته به سرلشکر "علی محسن الاحمر" و حزب اصلاح هستند ازیک طرف و استاندار الجوف نیز که طرفدار حزب الاصلاح است به همراه تعدادی از عناصر وابسته به داعش و القاعده از سایر استان ها در این درگیری ها نقش دارند.

وی افزود: ارتش وابسته به الاحمر از گروههایی که نماینده هیچ دیدگاهی نیستند، پشتیبانی و حزب اصلاح نیز آنها را اداره می کند و برخی گروه های دیگر نیز از آنها حمایت می کنند.

عبدالرحمن فایع، روزنامه نگار و فعال حقوقی یمنی، در گفت و گو با العالم خاطرنشان کرد: تلاش هایی برای پوشش دادن به حضور بیگانه در استان الجوف و العمران در حال انجام است.

عبدالله حسن، پژوهشگر مسایل اجتماعی نیز گفت: در حوادث سال 2011 حزب اصلاح توانست در استان الجوف از خود رد پایی به جا بگذارد و پایگاه های نظامی برای آموزش عناصر خود ایجاد کند و به نیروهای خود و سایر گروه ها سلاح برساند تا این منطقه را که از نظر وسعت و هم مرز بودن با عربستان و دارا بودن ذخایر نفتی از اهمیت بالایی برخوردار است، به چنگ آورد.

آنچه هر روز در استان الجوف قابل مشاهده است صحنه زنان و کودکانی است که همواره در حال فرار از ناآرامی ها هستند و دود و آتشی که هر صبح و عصر با صدای شلیک گلوله آمیخته می شود و آن چه باقی می ماند خانه های ویران شده و کشته ها و زخمی هایی هستند که بیشتر آنان را زنان و کودکان تشکیل می هند.

مساجد و سایر اماکن مقدس نیز از اقدامات تروریستی تکفیری ها در امان نمانده و همواره تخریب می شوند.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها