طرح دی میستورا برای سوریه چیست؟

طرح دی میستورا برای سوریه چیست؟
جمعه 9 آبان 1393 - 16:01

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه طرحی را برای حل و فصل بحران سوریه به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارایه داد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، استفان دی میستورا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد طرحی را به شورای امنیت ارایه داد که حاوی توقف نبرد در برخی مناطق برای کمک رسانی انسانی و بسترسازی به منظور انجام مذاکرات است.
دی میستورا درعین حال گفت که وی طرح صلحی ندارد بلکه طرحی برای کاستن از درد و رنج ساکنان دارد.

وی شهر حلب را به عنوان شهر پیشنهادی برای توقف نبرد در آن دانست و افزود: نمی توان با اکتفا کردن به هدف قرار دادن نظامی گروه داعش به وضعیت طبیعی و عادی بازگشت.

برخی دیپلمات ها گفتند که اعضای شورای امنیت تا حدودی رویکرد بازی درقبال این طرح دارند.

بشار الجعفری نماینده دائم سوریه در سازمان ملل نیز گفت که دمشق آماده بررسی این طرح است.

ویتالی چورکین نماینده دائم روسیه در سازمان ملل پنجشنبه شب پس از جلسه رایزنی با حضور دی میتسورا در نیویورک گفت: احساس می کند استفان دی میتسورا به پیشرفت هایی در تلاش هایش برای حل بحران سوریه رسیده است.
دی میتسورا طرحی برای ایجاد گروه جدید دوستان سوریه به منظور تلاش دوباره برای حل مسالمت آمیز بحران سوریه دارد.

چورکین خاطرنشان کرد: مسکو آماده همکاری در چارچوب ایجاد گروه جدید دوستان سوریه است که بازیگران اصلی در منطقه مانند ایران و عربستان در آن باشند؛ در حالی که در کنفرانس های مونترو و ژنو طرف های موثر در آن حضور نداشتند.

وی با مفید خواندن مذاکراتش در دمشق، تهران و مسکو تصریح کرد: در تلاش های جدید برای حل و فصل بحران سوریه نباید گروه های مسلحی مانند "داعش" و "جبهه النصره" حضور داشته باشند و با آنان به عنوان یک گروه گفت و گو کرد زیرا در این صورت رویداد های گذشته تکرار خواهد شد.

چورکین افزود: به جای بحث درباره مخالفان میانه رو یا غیر میانه رو بهتر بود درباره گفت و گوی ملی همه جانبه برای ایجاد ساز و کار مشخص صحبت می شد، ما تجربه بیانیه ژنو و کنفرانس ژنو را داریم که برخی از این تجربیات مثبت و برخی نیز منفی بود.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها