سازمان ملل:اسراییل باید به لبنان غرامت دهد

سازمان ملل:اسراییل باید به لبنان غرامت دهد
شنبه 29 آذر 1393 - 21:34

العالم - سازمان ملل، از رژیم صهیونیستی خواست در قبال خسارت ناشی از نشت نفت بر اثر حمله هوایی این رژیم به تانکرهای سوخت در جنگ سال 2006، غرامتی بالغ بر 856.4 میلیون دلار به لبنان پرداخت کند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، به موجب این مصوبۀ غیرالزام آور که با 170 رای مثبت در برابر 6 رای منفی در مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید، از رژیم صهیونیستی خواسته شد که به لبنان و دیگر کشورهایی که از آلودگی ناشی از نشت نفت متضرر شدند، غرامت فوری و کافی بدهد.

به نوشته پایگاه خبری "رأی الیوم"، رژیم اشغالگر صهیونیستی، در واکنش به این مصوبه سازمان ملل، آن را یک جانبه خوانده و محکوم کرد.

جنگنده های رژیم صهیونیستی در جنگ 33 روزه، با بمباران تانکرهای نفت در نزدیکی یک نیروگاه برق در ساحل لبنان، مسبب نشت مقادیر زیادی نفت شدند که بنابر اعلام سازمان ملل، میزان آن به 15 هزار تن رسید.

دبیر کل سازمان ملل در ماه اکتبر سال جاری میلادی، میزان غرامت را 729 میلیون دلار ارزیابی کرده بود که این مبلغ، با احتساب تورم، در مصوبه سازمان ملل، 856.4 میلیون دلار در نظر گرفته شد.

بر اساس اعلام سازمان ملل، لبنان بیش از دیگر کشورها از نشت نفت در این حمله، آسیب دید و سواحل سوریه و دیگر کشورهای حوزه دریای مدیترانه آسیب دیدگانِ بعدیِ این حمله بودند.

در مصوبه مجمع عمومی سازمان ملل تاکید شده است که نشت نفت پیامدهای بسیار خطرناکی برای منابع اقتصادی لبنان در پی داشته است.

سازمان ملل همچنین از لبنان خواست به تلاش های خود برای پاک کردن لکه نفتی ادامه دهد و از جامعه جهانی نیز خواست بر میزان کمک های مالیِ اختصاص یافته به رفع پیامدهای آسیب زیست محیطی به لبنان، بیفزایند.

آمریکا، استرالیا، کانادا و رژیم صهیونیستی، به این مصوبه، رای منفی دادند.

پربیننده ترین خبرها