احتمال استفاده از اورانیوم ضعیف شده در عراق

احتمال استفاده از اورانیوم ضعیف شده در عراق
جمعه 19 دی 1393 - 21:48

یک ژنرال انگلیسی درباره سوء استفاده داعش از مشارکت جنگنده های ای 10 – A 10 آمریکا در عملیات نظامی در عراق هشدار داد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، ژنرال هاف بیچ Hugh Beach مشاور وزارت دفاع انگلیس با انتشار مقاله ای در سایت اینترنتی"پولیتیکس یوکی" اعلام کرد : آمریکا مصمم به استفاده از جنگنده های "ای 10" در عراق است در حالی که گفته می شود مهمات این جنگنده ها حاوی اورانیوم ضعیف شده است و داعش نیز با سوء استفاده از این امر تبلیغاتی را برای جلوه دادن خود به عنوان یکی از مخالفان استفاده از اورانیوم ضعیف شده به راه خواهد انداخت.
بیچ افزود : آمریکا یک هفته پیش جنگنده های ای 10 را در عراق برای مبارزه با داعش مستقر کرده است در حالی که اعتقاد غالب حاکی از وجود اورانیوم ضعیف شده در مهمات این جنگنده ها است . 
بیچ خاطرنشان کرد: سازمان ملل متحد در سال 2014 با رأی مثبت 150 کشور قطعنامه ای را برای تحقیق بیشتر درباره خطرات جسمی و زیست محیطی احتمالی سلاح هایِ حاوی اورانیوم ضعیف شده تصویب کرد ولی انگلیس ، آمریکا ، اسرائیل و فرانسه با این قطعنامه مخالف هستند.
مشاور وزارت دفاع انگلیس اعلام کرد : این قطعنامه به درخواست عراق خواستار کمک جامعه جهانی به کشورهایِ متضرر از اورانیوم ضعیف شده است .
بیچ نوشت : برنامه محیط زیست سازمان ملل تلاش کرد که تحقیقات گسترده تری را در عراق درباره آلودگی ناشی از اورانیوم ضعیف شده آغاز کند ولی آمریکا به این نهاد فشار آورد که فقط باید درباره تأسیسات هسته ای سابق عراق تحقیق کند.   
انگلیس سال 1991 در جنگ کویت برای اولین بار از اورانیوم ضعیف شده استفاده کرد و خودروها و دیگر تجهیزاتی که مورد حمله با سلاح های حاوی اورانیوم ضعیف شده قرار گرفت ، دارای مقدار زیادی ماده رادیو اکتیو بود و جمع کنندگان ضایعات و کودکانی که با این خودروها و تجهیزات در تماس بودند ، با خطر ابتلا به عوارض تماس با ماده رادیو اکتیو قرار گرفتند . انگلیس وعده داده بود که بودجه ای را برای پاکسازی مناطق عراقی آلوده به اورانیوم ضعیف شده اختصاص خواهد داد ولی به وعده خود عمل نکرد. 

 

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها