عمل جراحی تومور مغزی از طریق بینی با ناوبری ساخت ایران

عمل جراحی تومور مغزی از طریق بینی با ناوبری ساخت ایران
يکشنبه 17 خرداد 1394 - 20:05

عمل جراحی تومور هیپوفیز از داخل بینی و بدون باز کردن جمجمه به‌روش آندوسکوپی توسط تجهیزات ناوبری ساخت ایران انجام شد.

به گزارش  پایگاه خبری شبکه العالم  به نقل از تسنیم ،  در بیمارستان شهدای تجریش تهران عمل برداشتن تومور مغزی از طریق بینی به‌روش آندوسکوپی و به‌وسیله تجهیزات ناوبری ساخت داخل کشور صورت پذیرفت.
علیرضا زالی استاد جراحی مغز و اعصاب و رئیس کل سازمان نظام پزشکی کشور درباره این عمل جراحی پیچیده  گفت: این عمل‌های جراحی به برداشتن تومور غده هیپوفیز از طریق باز کردن جمجمه صورت می‌پذیرفت، ولی برای کاهش عوارض جراحی این تومور را می‌توان از طریق بینی و با تجهیزات ناوبری نیز برداشت که این عمل پیچیده با تجهیزات ساخت داخل کشور صورت می‌پذیرد.
قربانی متخصص گوش، حلق و بینی نیز دراین باره گفت : عمل جراحی تومور غده هیپوفیز به‌روش آندوسکپی از داخل بینی مزایایی بسیار دارد از جمله آن که جمجمه بیمار باز نمی‌شود و تورم مغز کاهش می‌یابد.
همچنین افسون صدیقی جراح مغز و اعصاب و مسئول این تیم جراحی درباره زوایای دیگر برداشتن تومور غده هیپوفیز به‌روش آندوسکپی گفت: این عمل جراحی حدود دو ساعت به طول می‌انجامد درحالی که برداشتن جمجمه و انجام این عمل جراحی حداقل دو برابر این زمان را می‌برد؛ بنابراین عمل جراحی برداشتن تومور غده هیپوفیز به‌روش آندوسکپی از داخل بینی با تجهیزات ناوبری ساخت داخل کشورمان صورت می‌پذیرد.
مسئول تجهیزات ناوبری این عمل جراحی نیز گفت : این دستگاه یک نوع موقعیت‌یاب به حساب می‌آید که برای برداشتن تومورهای مغزی کاربری دارد. امروز قیمت این دستگاه تولید داخل یک‌سوم قیمت خارجی آن است. این توانایی وجود دارد که مراکز درمانی و اتاق‌های عمل جراحی کشور از این دستگاه ناوبری تولید داخل استفاده کنند.

پربیننده ترین خبرها