اختلاف درباره نحوه اداره کردستان عراق

سه شنبه 9 تير 1394 - 22:58

العالم – با نزدیک شدن زمان انتخابات پارلمانی، احزاب و نیروهای سیاسی کردستان عراق در ارتباط با آینده ریاست این اقلیم وارد جدال تازه ای شده اند.

به گزارش خبرنگار العالم این موضوع یکی از مشکلات حاد میان گروههای کرد است زیرا حزب حاکم تلاش می کند که رئیس اقلیم کردستان را با برگزاری انتخابات میان کاندیداها و بدون مراجعه به پارلمان انتخاب کند.

"سرفد صوفی " نماینده حزب دموکرات کردستان در پارلمان در گفت و گو با شبکه العالم گفت: ما انتخاب مستقیم رئیس اقلیم از سوی مردم را دموکرات ترین راه می دانیم.

بیشتر احزاب سیاسی مانند تغییر، اتحاد ملی، جمعیت اسلامی و جنبش اسلامی با تقدیم پیش نویس قانونی به پارلمان، انتخاب رئیس اقلیم توسط پارلمان با کاهش اختیاراتی که در قانون به آن تصریح شده را خواستار شده اند به شرطی که دوره ریاست وی همراه با دوره پارلمان پایان یابد.

" شوران قلعه دز" رئیس فراکسیون جنبش اسلامی پارلمان کردستان عراق در گفت و گو با شبکه خبری العالم گفت: شورای مرکزی جنبش اسلامی در جلسه روز 16 مارس، نظام پارلمانی را به عنوان یک نظام سیاسی در کردستان معرفی کرده است.

" مروان اسماعیل " رئیس جمعیت اسلامی در پارلمان نیز در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: در فراکسیون جمعیت اسلامی معتقدیم که نظام حکومتی در کردستان باید پارلمانی باشد. ما یک نظام شبه پارلمانی را تجربه کرده ایم و از 23 سال نظام ریاستی هیچ خیری ندیده ایم.

بهار محمود عضو فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان نیز در گفت و گو با العالم گفت: ما خواستار یک نظام پارلمانی واقعی هستیم زیرا نظام موجود نه ریاستی و نه پارلمانی است و در اصطلاح قانونی به آن نظام پارلمانی تحریف شده می گویند.

شیرکو جودت رئیس فراکسیون اتحاد اسلامی در پارلمان نیز گفت: ما نیز نظام پارلمانی را تایید می کنیم و آن را مناسب ترین نظام برای کردستان می دانیم.

ناظران معتقدند که با توجه به نزدیک شدن پایان دوره ریاست مسعود بارزانی  اختلافات سیاسی در کردستان عراق ممکن است میان حزب حاکم و احزاب مخالف تشدید شود که تاثیر منفی روی مردم این منطقه خواهد داشت.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها