حزب مخالف گارگر مطرح کرد؛

درخواست انتشار گزارش کمیته جنگ عراق درانگلیس

درخواست انتشار گزارش کمیته جنگ عراق درانگلیس
سه شنبه 27 مرداد 1394 - 11:34

العالم - عضو حزب مخالف "کارگر" انگلیس دیروز (دوشنبه) اعلام کرد که دولت پیش از انتشار گزارش کمیته جنگ عراق نباید به هیچ اقدام نظامی علیه داعش دست بزند.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "ایوِت کوپِر" افزود: نمایندگان مجلس عوام باید طرحی را درباره لزوم انتشار گزارش کمیته جنگ عراق پیش از سال 2016 تصویب کنند.

راشاتودی به نقل از کوپر در مجلس عوام انگلیس گزارش کرد: بریتانیا تا زمانی که گزارش کمیته جنگ عراق منتشر نشده است، نباید علیه داعش اقدام نظامی بیشتری انجام دهد.

دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، روز شنبه این هفته تأخیر در انتشار گزارش کمیته جنگ عراق را بسیار تأسف بار خواند.

خانواده های نظامیان انگلیسی کشته شده در جنگ عراق تهدید کرده اند که اگر گزارش کمیته جنگ عراق تا پایان سال 2015 منتشر نشود، به دستگاه قضایی شکایت خواهند کرد.

کمیته جنگ عراق کمیته چیلکات نیز نامیده می شود.

یاد آور می شود که در دی ماه سال 1392 نیز روزنامه انگلیسی "ایندپندنت" به نقل از دولت وقت این کشور، از تلاش برای افشای بیش از 100 سند محرمانه درباره زمینه سازی برای جنگ در عراق در سال 2003، خبر داده بود.

این روزنامه انگلیسی خاطرنشان کرد که فاش کردن این اسناد کمکی به "سر جان چیلکات" در خصوص تحقیق درباره جنگ عراق خواهد بود، تا هر چه زودتر گزارش خود درباره نقش انگلیس در این جنگ را ارایه دهد.

انگلیس در دوره نخست وزیری تونی بلر(1997-2007) با آمریکا در جنگ عراق همدست شد. «گوردون برآون» نخست وزیر اسبق انگلیس (2010-2007) در سال 2009 دستور تشکیل کمیته‌ای با ریاست سر جان چیلکات برای تهیه گزارش جنگ عراق صادر کرد.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها