رییس فراکسیون تغییر در مجلس کردستان عراق:

بارزانی دیگر رییس اقلیم کردستان عراق نخواهد بود

بارزانی دیگر رییس اقلیم کردستان عراق نخواهد بود
چهارشنبه 28 مرداد 1394 - 18:37

العالم - رییس فراکسیون تغییر در مجلس اقلیم کردستان عراق، با ابراز تاسف از برگزار نشدن جلسه فوق العاده برای بررسی اصلاح قانون ریاست اقلیم گفت: رییس مجلس اختیارات رییس اقلیم کردستان را به مدت 60 روز به عهده خواهد گرفت.

به گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری شبکه العالم، "بروز مجید" در گفت وگو با سومریه نیوز با اشاره به این که دوره ریاست مسعود بارزانی فردا به پایان می رسد، از برگزار نشدن نشست فوق العاده به منظور بررسی مساله ریاست اقلیم کردستان به علت به حد نصاب قانونی نرسیدن تعداد نمایندگان، ابراز تاسف کرد.

در این نشست، قرار بود اصلاح قانون ریاست اقلیم کردستان عراق بررسی و تصویب شود که به این ترتیب با وجود پایان مدت ریاست مسعود بارزانی بر کردستان، کماکان قانون بدون اصلاح مانده است.

رییس فراکسیون تغییر در مجلس اقلیم کردستان عراق، گفت: به این ترتیب رییس پارلمان منطقه کردستان تا زمان انتخاب رییس جدید، اختیارات رئیس اقلیم  را به مدت 60 روز به عهده خواهد گرفت.

خاطرنشان می شود که ریاست مجلس کردستان عراق، نشست فوق العاده امروز (چهارشنبه) را به دلیل نرسیدن تعداد نمایندگان حاضر به حد نصاب قانونی، به تاریخ نامشخصی موکول کرد.

17 حزب سیاسی کردستان عراق روز گذشته در اربیل برای بررسی بحران ریاست اقلیم کردستان با حضور برخی مسوولان آمریکایی و انگلیسی گردهم آمدند.

بحران ریاست اقلیم کردستان عراق از حدود دو ماه پیش به دنبال درخواست احزاب کرد برای کناره گیری مسعود بارزانی از قدرت پس از 10 سال حضور در این پست، آغاز شد.

براساس قانون پارلمان اقلیم کردستان عراق، هر نشست نیازمند حضور 56 عضو پارلمان از مجموع 111 عضو است که در نشست امروز 53 عضو پارلمان حضور یافتند.

همچنین براساس قوانین کلیه مصوبات پارلمان باید به تایید ریاست اقلیم برسد و با توجه به پایان دوره ریاست مسعود بارزانی که دیگر ریاست وی مشروعیت قانونی ندارد، پارلمان نیز عملا کلیه فعالیت هایش پشتوانه قانونی نخواهد داشت.

احزاب اتحادیه میهنی کردستان عراق، جنبش تغییر، جماعت اسلامی و اتحاد اسلامی در نشست امروز پارلمان حضور پیدا کردند اما احزاب دموکرات کردستان عراق، حزب کمونیست، حزب سوسیالیست و لیست های متعلق به اقلیت ها این نشست را تحریم کردند.

درزمان حاضر بیشتر احزاب کرد به جز حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی، خواستار ایجاد تغییرات در صحنه سیاسی این منطقه هستند. آنان همچنین درخواست دارند که قدرت ریاست منطقه کردستان تعدیل و این منطقه براساس نظام پارلمانی اداره شود.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها