کردستان؛ اقلیمی که گنجایش دو رییس را ندارد!

کردستان؛ اقلیمی که گنجایش دو رییس را ندارد!
جمعه 30 مرداد 1394 - 23:04

العالم ـ با اعلام ریاست دو نفر از کردستان عراق که هریک دیگری را به رسمیت نمی شناسد، اوضاع سیاسی این منطقه به سمت افتادن در دام تجزیه پیش می‌رود.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، با توجه به خلأ قانونی در کردستان عراق که به حزب اتحاد ملی با ریاست جلال طالبانی و هم پیمانانش و حزب دموکرات با ریاست مسعود بارزانی، دو طرف درگیر، اجازه می دهد تا یکی یوسف محمد (عضو جنبش تغییر و رییس پارلمان)؛ و دیگری بارزانی را که همچنان به شورای مشورتی برای ماندن در قدرت استناد می کند، به عنوان رییس منطقه کردستان اعلام کنند، اوضاع سیاسی در این منطقه به سمت افتادن در دام تجزیه پیش می رود.

به نوشته پایگاه المسله، "تجمع کردستان برای حمایت از تحرکات مردمی در عراق" از دولت کردستان خواست تا شیوه دولت عراق را در پیش بگیرد و برنامه ای برای انجام اصلاحات شبیه به برنامه دولت حیدر العبادی ارائه دهند و در تحقق خواسته های مردم کردستان که بارها و در چندین مناسبت در اعتراضات مردمی در شهرها و روستاهای کردستان مطرح شده بودند، تسریع کند.

در این بیانیه آمده است که "از ریاست کردستان می خواهیم تا درخصوص بحران فعلی درباره پایان یافتن دوره رییس فعلی به پارلمان کردستان بر اساس عقل و خرد برخورد کند و برای حل و فصل این امر به پارلمان کردستان به عنوان تنها مرجع قانونی منتخب از سوی مردم رجوع کند"

به نوشته پایگاه المسله، این بیانیه در حالی صادر می شود که ملت کرد قصد دارد برای ساقط کردن طرح ریاست ابدی مسعود بارزانی و بازخواست خانواده اش درباره منابع مالی آنان، تظاهراتی شبیه به تظاهرات مردم مرکز و جنوب عراق، برگزار کنند.

اختلافات شدید درباره منصب ریاست اقلیم، پس از پایان دوره ریاست بارزانی، کردستان را وارد یک خلأ قانون اساسی می کند و این همزمان با اختلافات شدید میان حزب بارزانی و حزب طالبانی است که یکی خواهان تمدید دوره ریاست بارزانی است؛ و دیگری بر این باور است که به موجب قانون اساسی، رییس پارلمان باید اختیارات وی را به عهده گیرد، در حالی که گروههای اصلی کرد نشست های خود را برای رسیدن به راه حلی توافقی به منظور پایان دادن به بحران از سرگرفتند.

پارلمان کردستان روز چهارشنبه گذشته جلسه بررسی دوم طرح تعدیل قانون ریاست را یک روز قبل از پایان دوره ریاست بارزانی، به تعویق انداخت؛ پس از آن که طرفها به توافقی برای رایزنی بیشتر در حضور میانجی گران امریکایی و انگلیسی دست یافتند.  

سلطه خانواده بارزانی بر زمام قدرت در کردستان عراق و تلاش برای ابقای بارزانی برای دوره سوم، با مخالفت شدید مردمی روبروست به گونه ای که ناظران پیش بینی می کنند تظاهراتی گسترده ای درمنطقه برگزار شود، در حالی که ملت کرد برای سالهای مدید از مهار سلطه خانواده بارزانی بر پست های سیاسی و امنیتی در کردستان عاجز مانده اند.

تافکه احمد نماینده جنبش التغییر گفت: صدها شخصیت کرد وجود دارد که کردستان را اداره کنند، پس چرا باید برای ماندن مسعود بارزانی اصرار کرد؟

با پایان یافتن دوره ریاست مسعود بارزانی، می بایست احزاب کرد بر سر نسخه تعدیل قانون اساسی کردستان برای تمدید ریاست بارزانی برای دوره سوم و یا انتخاب شخص دیگری توافق کنند، این در حالی است که خانواده بارزانی مهمترین پست های دولت از جمله ریاست اقلیم، ریاست دولت و دستگاه های امنیتی علاوه بر بخشهای اقتصادی را در دست دارند.

دسته بندی ها :
کلید واژه ها :

پربیننده ترین خبرها