مرد شماره دو داعش؛ از زندان بوکا تا معاونت بغدادی

مرد شماره دو داعش؛ از زندان بوکا تا معاونت بغدادی
شنبه 31 مرداد 1394 - 22:48

مرد شماره 2 داعش که آمریکا به تازگی خبر کشته شدن او را اعلام کرده است، قبل از تشکیل این گروه تروریستی مانند سرکرده اصلی داعش زندانی نیروهای آمریکایی در عراق بود.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم "فاضل احمد الحیالی" روز 18 آگوست 2015 در حمله هوایی به نزدیک شهر موصل عراق کشته شد. کاخ سفید وی را معاون ارشد ابوبکر البغدادی سرکرده داعش معرفی می کند.

الحیالی همچنین "حاجی معتز" نیز نامیده می شد. کاخ سفید اعلام کرد که وی مأمور انتقال اسلحه ، مهمات و تروریست بین مناطق تحت تصرف داعش در عراق و سوریه بود .
شورای امنیت ملی آمریکا نیز اعلام کرد که الحیالی به همراه عبدالله مسؤول اطلاع رسانی داعش کشته شد.

وی مأموریت های دیگری همچون رسیدگی به امور مالی ، عملیاتی ، اطلاع رسانی و لجستیکی داشت .
مساله مهمتر این است که الحیالی در دو سال گذشته نقش مهمی در طراحی و فرماندهی حملات داعش به عهده داشت و نقش زیادی در سیطره این گروه تروریستی بر شهر موصل در ژوئیه 2014 ایفا کرد.
"هارلین گَمبهیر" کارشناس امور مبارزه با تروریسم در انستیتوی مطالعات جنگ می گوید : "الحیالی افسر ارتش صدام بود، سپس نیروهای آمریکایی وی را دستگیر و در اردوگاه بوکا عراق زندانی کردند."
گمبهیر در مصاحبه با رویترز خاطرنشان کرد: الحیالی پس از آزاد شدن از بوکا به القاعده در عراق پیوست، سپس به همراه ابوبکر بغدادی و دیگران در تشکیل داعش مشارکت کرد. 

 

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها