داعش آثار تاریخی را در غرب می فروشد

داعش آثار تاریخی را در غرب می فروشد
چهارشنبه 4 شهريور 1394 - 12:25

کارشناسان با اشاره به اینکه گروه تروریستی داعش به راحتی می تواند آثار باستانی و تاریخی دو کشور عراق و سوریه را در بازارهای غربی به فروش برساند، درباره تاراج و ویران کردن این آثار هشدار دادند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، کارشناسان بین المللی آثار باستانی تاکید کردند که جنگی که گروه تروریستی داعش برای ویران کردن آثار تاریخی عراق و سوریه به راه انداخته است در چارچوب اقدام تروریستی برای نابود کردن فرهنگ این دو کشور صورت می گیرد و این مسئله در ویران کردن معبد بعلل شمین در شهر تدمر در سوریه کاملا عیان بود.
خبرگزاری سانا تأکید کرد، روزنامه آمریکایی لس آنجلس تایمز در مقاله ای نوشت: اقدام تروریستی ها در نابود کردن آثار باستانی و موزه های تاریخی نفیس به منظور فروش این آثار صورت می گیرد و این گروه تروریستی اموال هنگفتی از فروش این آثار به دست آورده است.
این روزنامه در این خصوص افزود: در یکی از هولناک ترین جنایت هایی که در خصوص ویران کردن آثار باستانی سوریه و عراق صورت می گیرد، داعش معبد بعل شمین را ویران کرد و پرفسور «خالد اسعد» یک باستان شناس سوری را در تدمر سوریه اعدام و جسد وی را از یک ستون تاریخی در این شهر آویزان کرد.
پروفسور عمر العظم کارشناس و پژوهشگر در زمینه تاریخ خاورمیانه در دانشگاه شاونی اعلام کرد که عناصر داعش با توجه به اینکه نمی توانند مجسمه ها و آثار بزرگ معبد را به فروش برسانند در جهت تبلیغ برای جذب تروریست ها  این آثار را ویران و تصاویر آن را منتشر می کنند.
اقدام گروه تروریستی داعش در ویران کردن معبد بعل شمین- که دومین معبد تاریخی است، این نگرانی را ایجاد کرده است که داعش دیگر مراکز و آثار باستانی را در سوریه و عراق که در فهرست سازمان یونسکو قرار دارند ویران کند.
داعش در 21 مه (31 اردیبهشت) شهر باستانی تدمر را که از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی شناخته شده است، به اشغال خود درآورد.
بیشتر آثار باستانی موجود در موزه این شهر پیش از ورود تروریست های داعش تخلیه شده بود؛ با این حال تروریستها چند آرامگاه تاریخی مربوط به بزرگان اسلامی را تخریب کردند
روزنامه فایننشال تایمز انگلیس ژوئن گذشته اعلام کرده بود که آثار تاریخی را که داعش از مراکز باستانی و موزه های سوریه  و عراق به سرقت برده است در بازارهای کشورهای غربی از جمله آمریکا به فروش می رسد.

پربیننده ترین خبرها