نبیه بری: توافق هسته ای آینده منطقه را تغییر میدهد

نبیه بری: توافق هسته ای آینده منطقه را تغییر میدهد
يکشنبه 8 شهريور 1394 - 22:55

العالم - نبیه بری، رییس مجلس لبنان، با بررسی مسایل مهم منطقه ای گفت: توافق هسته ای ایران با کشورهای مجموعه 1+5 نقطه عطفی در تاریخ منطقه و جهان است.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، نبیه بری روز یکشنبه طی سخنانی در مراسم بزرگداشت امام موسی صدر در نبطیه لبنان، امضای توافقنامه هسته ای را آغازگر دوران جدیدی در تاریخ جهان و به خصوص خاورمیانه توصیف کرد وافزود: این توافقنامه آینده را تغییر می دهد و امنیت را به کل منطقه و به خصوص یمن و سوریه بازخواهد گرداند.

استقبال از شکستن محاصره ظالمانه ایران

بری تصریح کرد، ما از توافقنامه هسته ای و شکستن محاصره ظالمانه ایران استقبال می کنیم و امیدواریم این توافق در بعد منطقه ای منتهی به گشایش های اقتصادی و توقف حمایت مالی از جنگ های کوچک و خشک شدن منابع مالی تروریست ها شود.

حل سیاسی مشکل یمن با مشارکت همه گروه ها

رییس پارلمان لبنان تاکید کرد که یکی از مسایل مهم، تحکیم روابط میان کشورهای عربی با همسایگان است و به نظر ما حل سیاسی مشکل یمن با مشارکت تمام گروهها و طرف های یمنی ممکن خواهد بود.

افزایش مشکلات ملت فلسطین

نبیه بری افزود: مشکلات فلسطینی ها امروز بیش از هر زمان دیگری است.از دست دادن حق بازگشت، چند دستگی گروههای فلسطینی، حوادث و نگرانی هایی که در اردوگاههای فلسطینی در لبنان پیش آمده، توقف کمک های آژانس امدادرسانی (آنروا) به فلسطینیان، اجبار لبنان به ارایه خدمات پزشکی به آوارگان فلسطینی و جنایاتی نظیر آتش زدن خانه فلسطینی ها. همه اینها نشان می دهد که مردم فلسطین قربانی داعش صهیونیسم شده اند.

مقایسه دولت سوریه با تروریستها اقدامی سخیف است

بری تاکید کرد: در کشور سوریه که ملت و دولت آن بهای تروریست در همه جهان را یک جا می پردازند. باید قبل از هر چیز شکست دادن تروریسم در اولویت قرار بگیرد و فورا مقدمات حل و فصل سیاسی بحران این کشور فراهم شود. بعد از آن باید یک اتاق عملیات یکپارچه تشکیل شود و منابع تغدیه کننده تروریست ها خشک شوند.

سوریه نقطه اتصال محور مقاومت و قربانی توطئه بزرگ

وی ادامه داد: مقایسه دولت دمشق با تروریست ها بسیار خطرناک و سخیف است و به معنای تجزیه سوریه خواهد بود.من قبلا درباره خطر تجزیه سوریه هشدار داده ام و واقعیت این است که این کشور قربانی یک توطئه بزرگ است زیرا نقطه اتصال محور مقاومت به شمار می آید.

تروریسم تهدیدی برای همه کشورهای عربی

رییس مجلس لبنان با اشاره به اینکه تروریسم از مرزها گذشته و در محدوده جغرافیایی خلافت خودخوانده محصور نمانده است ، افزود: تروریسم اکنون همه کشورهای عربی، اعضای شورای همکاری خلیج فارس، لیبی، تونس و کشور مالی را تهدید می کند از این رو اقدامات یک جانبه برای مبارزه با آن کافی نیست.

وی تاکید کرد، یک اقدام هماهنگ و فراگیر عقیدتی با نظارت الازهر مصر و نجف و قم و ریاض برای زدودن تروریسم از چهره اسلام در کنار اقدام های داخلی و بین المللی برای ناکام گذاشتن طرح کوچاندن اقلیت های دینی لازم و ضروری به نظر می رسد.

روشن شدن سرنوشت امام موسی صدر، شرط عادی سازی رابطه با لیبی

نبیه بری در سخنرانی خود به مناسبت سی و هفتمین سالگرد ناپدید شدن امام موسی صدر با اشاره به این که درباره سرنوشت امام موسی صدر و دو همراه وی هرگز معامله نخواهیم کرد، گفت: هر گونه عادی سازی روابط با لیبی را رد می کنیم و تنها راه برای عادی سازی روابط لبنان و لیبی این است که این کشور درباره مشخص شدن سرنوشت امام موسی صدر با لبنان همکاری کند.

پربیننده ترین خبرها