فرافکنی برای پنهان کردن بی کفایتی درامورحج:

ادعای تبعیض علیه اتباع عربستان در ایران!

ادعای تبعیض علیه اتباع عربستان در ایران!
جمعه 10 مهر 1394 - 13:32

العالم - در ادامه تلاش سعودی ها برای پنهان کردن بی کفایتی در اداره امور حج ، سایت "مکه آنلاین" در گزارشی مدعی شد که شهروندان ایرانی با اتباع و گردشگران عربستانی در ایران تبعیض آمیز برخورد کرده و برای آنها مشکلاتی ایجاد می کنند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، سعودی‌ ها که به دنبال فاجعه مناو سقوط جرثقیل در مسجد الحرام و کشتار صدها حاجی، در تنگنای انتقادی شدیدی نزد افکارعمومی کشورهای اسلامی قرار گرفته اند، با تکیه برگزارش های جعلی تلاش می کنند، دست آویزی برای تبلیغات ضد ایرانی بیابند و به دنبال آن هستند مانع سفر زائران عربستانی به ایران برای زیارت مرقد مطهر امام رضا(ع) در مشهد و حضرت معصومه (س) در قم شوند تا شاید واقعیت های بی کفایتی و سهل انگاری خود بخصوص در فاجعه منا را پنهان کنند.

اینگونه ادعاها در حالی مطرح می شود که زائران خارجی امام رضا(ع) از کشورهای مختلف ازجمله عربستان، کویت، عراق، پاکستان، لبنان، هند و سایر کشورها همواره از احترام مضاعفی برخوردارند و نه تنها توسط مردم مشهد بلکه زائران شهرهای مختلف کشورمان مورد احترام قرارمی گیرند و طی دهه های گذشته بدون هیچگونه مشکلی سفرزیارتی خود به مشهد را در امنیت کامل انجام داده اند.

دستگاه تبلیغاتی وابسته به آل سعود تلاش می کند انتقادهای به حق ایرانیان علیه حاکمان ریاض در باره سهل انگاری دراداره امور حج و درخواست برای محاکمه عاملان فاجعه منا را به درگیری ایرانی - عربستانی تبدیل کرده و به این ترتیب مردم دو کشور را دربرابر یکدیگر قراردهند.

براساس برخی آمارها فاجعه روز عید سعید قربان درمنا منجر به کشته شدن دست کم 4 هزار زائر از کشورهای مختلف شد، اما سعودی ها از نخستین روزها با سکوت، پنهانکاری و فعالیت های تبلیغاتی وارونه تلاش کردند، مانع تبیین عمق فاجعه نزد افکار عمومی جهانی و کشورهای اسلامی شده و مانند بسیاری از فجایع گذشته آن را به قضا و قدر نسبت دهند.

تارنمای اینترنتی "مکه آنلاین " که برای تهیه گزارش جعلی خود در باره بدرفتاری با زائران عربستانی در مشهد حتی نتوانسته است نظر صد درصدی دیپلمات های آن کشور در ایران را جلب کند درگزارش خود مدعی شده است: شدت برخوردهای لفظی با گردشگران سعودی در ایران و به طور مشخص در شهر مشهد در جریان حضورشان در تعطیلات عید قربان افزایش یافت.

به ادعای این سایت، گردشگران بازگشته از ایران که ترجیح دادند نامشان فاش نشود، گفتند که برخی فروشگاهها پلاکاردهای تبعیض آمیزی با مضمون عدم پذیرش سعودی ها نصب کردند.

این سایت عکسی با کادر بسته از کاغذ نوشته ای به زبان فارسی، عربی و انگلیسی با مضمون" ورود سعودی ها ممنوع " را منتشر کرده و مدعی شده است که این نوشته جلو در فروشگاهی در مشهد نصب شده است.  

سایت مکه آنلاین در عین حال به نقل اسحاق العرینی کنسول عربستان در مشهد نوشت: العرینی تاکید کرد که هیچگونه شکایت رسمی از شهروندان سعودی در این خصوص دریافت نشده است.

العرینی درتماس تلفنی با سایت مکه آنلاین افزود که خودش پلاکاردهای توهین آمیز به سعودی ها در مشهد را ندیده است، اما در عین حال وجود آن را بعید ندانست.

وی افزود: اکثریت گردشگران عربستانی که با مشکلاتی در ایران روبرو می شوند، اصلا با سفارت یا کنسولگری تماس نمی گیرند یا بعد از گذشت چند روز از مشکل تماس می گیرند.

نکته جالب این ماجرا آنجا فاش می شود که کنسول عربستان بخش عمده مشکلات زائران و گردشگران عربستانی در ایران را مربوط به صاحبان سعودی تورهای گردشگری دانسته و گفته است: علت امر این است که اکثر گردشگران عربستانی در قالب تورهایی می آیند که رزرو هواپیماها و هتل ها و بازدید و سفرهای گردشگری را برنامه ریزی می کنند و در صورت بروز مشکلی، مسافران از مسئول برگزار کننده تور انتظار دارند که آن را حل کند و آنها اکثرا از اهمیت تماس مستقیم با سفارت یا کنسولگری آگاهی ندارند و این درحالی که مسئول مقصر تور نیز از تماس با سفارت برای حل مشکل پرهیزمی کند و تلاش می کند تا خودش آن را حل و فصل کند زیرا نمی خواهد نامش به مراجع ذیربط ارجاع شود چرا که براساس دستور العمل مجازات می شود و نمی خواهند سفارت او را ملزم کند که هزینه اقامت را در صورت لغو پرواز و باقی ماندن مسافران تا فرا رسیدن زمان پرواز بعدی بپردازد.

وی افزود: برخی از برگزار کنندگان تورها مسئولیت خود را در قبال مسافران خود انجام نمی دهند و چندین بار پرواز لغو شده است اما مسئول تور بدون اطلاع دادن به مسافران درخصوص لغو پرواز، از انظار پنهان شده است. این مسافران در فرودگاه ناگهان متوجه می شوند که پرواز آنها رزرو نیست و باید هزینه بلیت بازگشت را دوباره همراه با هزینه اقامت تا زمان پرواز بعدی بپردازند. اندکی از آنها به سفارت اطلاع می دهند که چه بسا به خاطر عدم آگاهی آنها از کمکی است که می تواند سفارت به آنها ارایه کند. سفارت می تواند به آنها پولی برای سکونت و خرید بلیت بدهد.

وی یادآور شد: نام دو تور در چهار ماه گذشته به مراجع ذیربط سعودی به علت تخلف در حق مسافران عربستانی ارجاع شده است.

پربیننده ترین خبرها