آخرین آمار جان‌باختگان فاجعه منا

آخرین آمار جان‌باختگان فاجعه منا
سه شنبه 14 مهر 1394 - 13:47

شمار جان باختگان فاجعه منا روز به روز درحال افزایش است، این درحالی است که مسؤولان سعودی هنوز از هرگونه شفاف سازی درباره این موضوع خودداری می کنند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم،  بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده ازسوی وزیر بهداشت عربستان، خالد بن عبدالعزیز الفالح، در 94/7/5 تعداد کشته شدگان در فاجعه منا 769 نفر و مجروحان 934 بوده است.
اما مدت کوتاهی پس از اعلام این آمار،  معاون وزیر بهداشت عربستان، حمد بن محمد الضویلع، در 94/7/7 مجموع آمار کشته شدگان این حادثه را 4173 نفر اعلام کرد. اما به دلیل بازتاب گسترده این خبر در دنیا و شدت گرفتن اعتراضها به عربستان به دلیل ناتوانی در اداره مراسم حج، این خبر فورا از سایت وزارت بهداشت عربستان حذف شد.
اما خبرگزاری فرانسه در 12/7/94 مجموع آمار اعلام شده ازسوی کشورها را 1036 کشته و 703 مفقود اعلام کرد.
با وجود سکوت عربستان، آمار فوق با گذشت زمان در چند مرحله توسط مراجع رسمی کشورها اصلاح شد و نسبت به روزهای اول پس از فاجعه افزایش بسیاری داشته است.
بر اساس آماری که کشورهای مختلف از جان باختگان فاجعه منا منتشر کرده‌اند، تا این لحظه مجموع کشته شدگان 1284 نفر و مفقودان 1666 نفر می باشد.
اما باتوجه به تغییرات روزافزون در این آمارها، به نظر می رسد این ارقام نیز هنوز تا واقعیت آمار نهایی فاصله زیادی داشته باشد.

سازمان حج و زیارت صبح امروز با اعلام انتقال پیکر 90 تن دیگر از جانباختگان فاجعه منا به کشور، از شناسایی پیکر 348 تن از زائران ایرانی کشته شده در فاجعه منا خبر داد و تأکید کرد، هنوز هویت 116 زائر دیگر شناسایی نشده است.

 

 

 

پربیننده ترین خبرها