آیا اردوغان گاز روسیه را تحریم می‌کند؟

آیا اردوغان گاز روسیه را تحریم می‌کند؟
پنج‌شنبه 16 مهر 1394 - 14:51

رییس جمهور ترکیه مدعی شد که کشورش احتمالاً در موضوع خرید گاز از روسیه تجدیدنظر کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری العالم، رجب طیب اردوغان به دنبال نقض حریم هوایی کشورش از سوی جنگنده های روسیه در طی حملات هوایی خود در سوریه، مسکو را تهدید کرد که ترکیه ممکن است در موضوع خرید گاز از روسیه تجدیدنظر کند.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه امروز پنجشنبه اندکی قبل از سفر رسمی خود به ژاپن این مطلب را در گفت وگو با خبرنگاران ابراز داشت.

اردوغان گفت: روسیه باید این گونه مسائل را در نظر بگیرد. ما بزرگ ترین مشتری گاز طبیعی روسیه هستیم. از دست دادن ترکیه برای روسیه ضرر بزرگی است. اگر لازم باشد ترکیه می تواند گاز موردنیاز خود را از کشورهای "متعدد" دیگری تأمین کند.

وی همچنین مدعی شد که آنکار ممکن است در طرح ساخت نیروگاه هسته ای در جنوب ترکیه با توان تولید 1200 مگاوات برق توسط روسها تجدیدنظر کند.

یادآور می شود، جنگنده های سوخوی 30 و سوخوی 24 روسیه در 3 و 4 اکتبر جاری در هنگام حمله هوایی به داعش و دیگر گروهک های تروریست در سوریه حریم هوایی منطقه هاتای ترکیه را نقض کردند.

روابط روسیه و ترکیه ظرف سالهای گذشته در بالاترین سطوح با پیشرفت چشمگیری همراه شد که برجسته ترین آن سفر ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه به ترکیه در اواخر سال گذشته میلادی بود و دو کشور طی آن توافقنامه هایی در زمینه های تجاری، اقتصادی و انرژی با یکدیگر منعقد کردند. 

خط لوله ای که قرار است گاز روسیه را از طریق ترکیه به اروپا منتقل کند

 

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها