اوغلو: تروریست ها، دوستِ اردوغان هستند!

اوغلو: تروریست ها، دوستِ اردوغان هستند!
سه شنبه 21 مهر 1394 - 14:57

رئیس حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، عاملان دو انفجارِ تروریستیِ روز شنبه در آنکارا را دوستانِ اردوغان معرفی کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "کمال قلیچ دار اوغلو"، در واکنش به انفجارهای آنکارا، آن را نتیجۀ سیاست های رجب طیب اردوغان و دخالتِ آشکارِ حزب او در امور داخلی سوریه و به کار بستن سیاست های طایفه ای و مذهبیِ خطرناک در این کشور دانست و داعش و دولت احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه را در قبال این انفجارها مسؤول شمرد.

وی با اشاره به صدها کشته و زخمی که در این انفجار قربانی شدند، خاطر نشان کرد: سیاست های اردوغان و حزب عدالت و توسعه، سبب شده است که ترکیه، در سوریه و منطقه، جز اخوان المسلمین و گروه های تروریستی، هیچ دوستِ دیگری نداشته باشد. اردوغان و دولت عدالت و توسعه سلاح ها و تجهیزات نظامی خطرناک برای گروه های مسلح تروریست در سوریه فرستادند و اردوغان به دروغ به ملت ترکیه گفت: کامیون هایی که برای سوریه فرستادیم، حامل محموله کمک های انسان دوستانه برای مردم سوریه بود.

قلیچ دار اوغلو با بیان این که اردوغان و دولت های عدالت و توسعه، از واقعیت های سوریه و منطقه بی اطلاع هستند، فاش کرد: آن ها سبب نفوذ تروریست ها از طریق رکیه به سوریه شدند. تروریست ها همچنین در ترکیه اقامت می کردند و از خط های تلفن ترکیه ای استفاده می کردند و از حمایت مسؤولان دولت ترکیه بهره مند شدند و دولت ترکیه، تروریست ها را در اردوگاه هایی ویژه در انتاکیه و دیگر شهرهای ترکیه، آموزش می داد.

وی همچنین فاش کرد که در ماه آگوست، با ارسال نامه ای خصوصی به اردوغان، از او درخواست کرده بود دست از دخالت در امور سوریه بردارد و به جای آن، برای برگزاری کنفرانسی بین المللی درباره سوریه با حضور طرف های سوری، اتحادیه عرب، اتحادیه اروپا، سازمان ملل، آمریکا، روسیه و ایران تلاش کند، اما اردوغان این پیشنهاد را رد کرد.

رئیس حزب جمهوری خواه خلق ترکیه درباره موضع گیری اخیر روسیه در قبال سوریه نیز گفت: این تحولات، نادانیِ مطلق اردوغان را در عرصه تحولات بین المللی ثابت کرد. همه، از اهمیت سوریه برای روسیه باخبرند و می دانند این کشور، از اهمیتی مشابه اهمیت چین برای روسیه برخوردار است، در واقع، سیاست های اردوغان در حمایت از تروریست ها در سوریه، سببِ این موضع گیری روسیه شد.

گفتنی است که پیشتر شماری از رسانه ها اعم از رسانه های ترکیه مانند روزنامه جمهوریت، با انتشار تصاویر ویدیویی و شماری اسناد، ثابت کردند که حزب عدالت و توسعه که اکنون بر ترکیه حکومت می کند، در انفجارهای تروریستی دست داشته و همواره از همه گروه های تروریستی در سوریه نظیر داعش و النصره و تشکل موسوم به جیش الحر حمایت کرده و به آنان کمک های نظامی و اطلاعاتی کرده و زخمی های آنان را درمان و به بیمارستان منتقل کرده است.

26

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها