عراق از درخواست کناره گیری اسد حمایت نمی کند

عراق از درخواست کناره گیری اسد حمایت نمی کند
پنج‌شنبه 23 مهر 1394 - 10:10

العالم - وزیر امورخارجه عراق اعلام کرد که دولت متبوعش از طرفداران کناره گیری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه حمایت نمی کند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، ابراهیم الجعفری درمصاحبه با شبکه ماهواره ای سومریه با بیان اینکه به نفع عراق نیست که خود را با نظام های حاکم درگیر کند، افزود: عراق تا زمانی که مردم سوریه درباره بشار اسد اختلاف دارند، در امور سوریه مداخله نخواهد کرد. 

وی تاکید کرد: ما از کسانی که خواستار کناره گیری بشار اسد رئیس جمهوری سوریه از قدرت هستند ، حمایت نمی کنیم.

وزیر خارجه عراق افزود: عراق در میان همسایگان سوریه بیشترین آسیب و ضرر را از بحران 5 ساله این کشور متحمل شده است.

الجعفری به مساله تشکیل ائتلافی شامل روسیه ، سوریه ، عراق و ایران برای مبارزه با داعش اشاره کرد و گفت: ما خواستار تشکیل چنین ائتلافی نشده ایم و نگفتیم که چنین ائتلافی باید تشکیل شود و نمی خواهیم که منطقه به صحنه تقابل قدرت ها تبدیل شود.

وزیرخارجه عراق همچنین با اشاره به احتمال درخواست رسمی دولت بغداد از روسیه برای حمله هوائی به مواضع داعش در عراق، افزود: تاکنون من هیچ اطلاعاتی درباره امکان آغاز حملات هوائی روسیه به مواضع داعش در عراق ندارم.

الجعفری مبارزه آمریکا با داعش را کمرنگ توصیف کرد و گفت : ائتلاف آمریکائی مبارزه با داعش کمک هائی به ما کرده است ولی این کمک ها در حد نیازهای عراق نیست . در جنگ خلیج فارس (حمله آمریکا به عراق در سال 2003) هر روز هزار و 800 پرواز انجام می شد ولی هم اکنون روزانه 5 یا 6 پرواز بر فراز عراق برای حمله به مواضع داعش انجام می شود. 

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز 6 اکتبر 2015 اعلام کرد که مرکز اطلاعات بغداد (اتاق عملیات مشترک بغداد) که با مشارکت عراق ، روسیه ، سوریه و ایران تشکیل شده است ، هنوز فعالیت واقعی خود را آغاز نکرده است و دولت بغداد درپی کشاندن نیروهای زمینی خارجی به خاک عراق نیست و مبارزه با داعش فقط با کمک نیروهای عراقی انجام خواهد شد. 

الجعفری گفت: عربستان درپی بازگشائی سفارت خود در بغداد است و عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان در دیدارهای متعددش با من بر لزوم بازگشائی سفارت کشورش در عراق تأکید کرد.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها