ملک سلمان و پسرش عربستان را نابود می‌کنند

ملک سلمان و پسرش عربستان را نابود می‌کنند
يکشنبه 26 مهر 1394 - 17:17

جان هانا، کارشناس مسائل سیاسی هشدار داد که پیچیدگی و تشدید اوضاع امنیتی در منطقه عربی می‌تواند عربستان سعودی را در معرض خطر قرار دهد و امنیت و ثبات آن را تهدید کند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم به نقل از دیپلماسی ایرانی : جان هانا، کارشناس مسائل سیاسی در "موسسه دفاع از دموکراسی" هشدار داد که پیچیدگی و تشدید اوضاع امنیتی در منطقه عربی می تواند عواقب خطرناکی به دنبال داشته باشد که قبل از همه می تواند عربستان سعودی را در معرض خطر قرار دهد و امنیت و ثبات آن را تهدید کند. وی هشدار داد "شاید بتوان گفت که عربستان به سمت پرتگاه در حرکت است."

ی در توضیح هشدارهای خود گفت که عربستان با مشکلات متعددی روبه رو است بدون این که راه حلی برای آنها داشته باشد که این مشکلات فقط محدود به مشکلات اقتصادی نیست، بلکه "بیش از همه منازعات داخلی است که در درون خانواده سلطنتی جریان دارد که به قضایای مختلفی کشیده شده و می تواند کشور را به پرتگاه ببرد."

جان هانا در ادامه گفت: «جنگ در یمن بدون این که راه حلی در افق دیده شود، ادامه خواهد یافت و به دنبال آن عاملی به تقسیم بندی ها و چند دستگی های داخلی تبدیل خواهد شد.»

وی نسبت به حکومت ملک سلمان و پسرش نیز هشدار داد و گفت: «این دو کشور را به سمت ویرانی سیاسی و اقتصادی و نظامی خطرناکی هدایت می کنند.»

هانا سپس به اوضاع اقتصادی عربستان پرداخت و گفت: «کسری بودجه ای که دامنگیر عربستان شده نتیجه جنگ یمن، کاهش قیمت نفت، افزایش نرخ بیکاری و کاهش ذخایر ارزی است که باعث نگرانی بازارهای جهانی نیز شده و این مساله سهم به سزایی در فرار سرمایه از عربستان ایفا می کند.»

هانا که نتیجه تحقیقات اخیر خود درباره عربستان را در اختیار کارشناسان موسسه دفاع از دموکراسی قرار می داد و خود گزارشش را قرائت می کرد، همچنین گفت: «مشروعیت پادشاه عربستان در پی حوادث منا به شکل بی سابقه ای مورد تهدید قرار گرفته است.
تا کنون مشروعیت هیچ پادشاهی به اندازه او در محاق نبوده است. این مساله می تواند عواقب وخیمی بر مشروعیت سیاسی و دینی نظام پادشاهی حاکم بر عربستان بگذارد.»
وی در بخش دیگری از سخنان خود به دخالت روسیه در سوریه و تاثیرات آن بر وضعیت عربستان اشاره کرد و گفت: «با ورود نظامی روسیه به سوریه پرده از شدیدترین تهدید علیه عربستان برداشته شد، این تهدید شانه خالی کردن ایالات متحده از نقش سنتی خود در حمایت از ثبات خاورمیانه است، همچنین نشان از قمار ریاض در مقاومت در برابر تغییرات سیاسی و فکری و نظامی ای است که منطقه با آن روبه رو است.»
وی در ادامه افزود: «کاخ سفید به ریاست باراک اوباما هیچ گام اطمینان بخشی که باعث رفع نگرانی های عربستان شود، بر نداشته است بلکه بر عکس او برای رئیس جمهور جانشین خود میراث خطرناک فاجعه آمیزی بر جای می گذارد که می تواند ثبات عربستان سعودی را به خطر اندازد.»
در همین رابطه روزنامه نشنال اینترست نیز نسبت به نتایج موفقیت نظامی روسیه در سوریه اشاره کرد و نوشت: «این اتفاق نشان داد که تلاش های امریکا برای به انزوا کشاندن روسیه شکست خورده و کشورهای حامی مخالفان سوری را در برابر تصمیم های سختی قرار داده است. در حالی که دست اندرکاران بحران سوریه تلاش داشتند به زور نظامی راه حل سیاسی مد نظر خود را در سوریه پیش ببرند. در این چارچوب عربستان به شکل طغیان آمیزی به حمایت از گروه های مخالف سوری پرداخت که باعث به وجود آمدن مشکلات متعددی شد.»
این روزنامه در ادامه نوشت: «همه تلاش های عربستان و ترکیه برای سرنگونی اسد و شکست داعش به شکست انجامیدند. و روسیه به گونه ای وارد میدان شده که دیگر جایی برای ترکیه نیست، به گونه ای که هیچ کس آرزو نمی کند جای ترکیه باشد. الان وضعیت سوریه به گونه ای شده که حمایت از گروه های مخالف سوری به معنای آغاز جنگ مستقیم با روسیه محسوب می شود.»
موسسه دفاع از دموکراسی در پایان گزارش جان هانا از تصمیم گیران سیاسی در واشنگتن، ریاض و آنکارا خواست از فرصت استفاده کنند و هر چه سریع تر به فکر راه حلی برای بحران های منطقه بیفتند و اشاره کرد که دخالت نظامی روسیه در سوریه تا اندازه بسیاری انتخاب های سیاسی را در برابر واشنگتن محدود کرده است. به ویژه که زمان نیز با امریکا مساعد نیست و نمی تواند به سود آن امور را پیش ببرد.

آخرین مطالب

پربیننده ترین خبرها