دربیانیه مشترک روز یکشنبه:

ظریف و موگرینی درباره برجام چه گفتند؟

ظریف و موگرینی درباره برجام چه گفتند؟
يکشنبه 26 مهر 1394 - 22:37

العالم - فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در بیانیه ای مشترک بر تعهد همه طرف ها برای اجرای برجام در سریع ترین زمان ممکن تاکید کردند.

متن کامل " بیانیه مشترک خانم فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپایی و آقای دکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران " به این شرح است:

" امروز «روز تصویب» برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در خصوص برنامه هسته ای ایران است.این نتیجه تکمیل موفقیت آمیز بررسی برجام توسط نهادهای قانونگذاری کشورهای ما می باشد. این نقطه عطف دیگری است که ما را یک گام دیگر به آغاز اجرای برجام، که قویاً به آن متعهد هستیم، نزدیک تر می سازد. ما زمان بندی در نظر گرفته شده در برجام را رعایت کرده ایم که بیانگر اراده جمعی ما برای پای بندی به مفاد آن است.
اکنون ایران اجرای تعهدات خود در زمینه هسته ای را با هدف تکمیل کامل و مؤثر آنها آغاز خواهد کرد. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز مقدمات لازم برای نظارت و راستی آزمایی این گام ها را انجام خواهد داد.
امروز اتحادیه اروپایی چارچوب قانونی لازم برای برداشتن تمام تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با برنامه هسته ای را تصویب کرد. این قوانین در «روز اجرایی شدن» برجام، همزمان با اجرای اقدامات هسته ای توافق شده توسط ایران و راستی آزمایی آنهااز سوی آژانس، لازم الاجرا خواهد گردید.
امروز ایالات متحده برای توقف اعمال تحریم های مرتبط با هسته ای کنگره همچنانکه در برجام مشخص شده است، اقدام می کند. این اقدام از روز اجرایی شدن برجام، زمانی که آژانس اجرای اقدامات هسته ای توافق شده توسط ایران را راستی آزمایی نماید، لازم الاجرا خواهد گردید؛ و [نیز] دستور اتخاذ تمامی تدابیر مقتضی دیگر برای توقف اعمال تحریم ها، شامل لغو دستورات اجرایی و صدور مجوز فعالیت ها همچنانکه در برجام مشخص شده است، صادر می گردد.
به منظور فراهم ساختن هرچه بیشتر زمینه های لازم برای اجرای برجام، کمیسیون مشترک پیش بینی شده در برجام اولین نشست خود در سطح مدیران سیاسی را در تاریخ 27 مهر در وین برگزار خواهد کرد.
همه طرف ها کماکان قویاً متعهد هستند که اجرای برجام در سریع ترین زمان ممکن را تضمین نمایند. بدین منظور، ما همه آمادگی های لازم را فراهم خواهیم کرد.

اوباما دستور آغاز روند لغو تحریم ها را صادر کرد

درهمین حال کاخ سفید یکشنبه شب به وقت تهران اعلام کرد که رئیس جمهوری آمریکا دستور آغاز روند لغو تحریم ها علیه ایران را صادر کرد.

خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز در گزارشی اعلام کرد که در بیانیه کاخ سفید به نقل از اوباما آمده است: «بدین وسیله دستور می دهم که همه اقدام های لازم برای اجرایی کردن تعهدات ایالات متحده در قبال لغو تحریم های ایران انجام شود.»

ایران پروتکل الحاقی را به صورت داوطلبانه و موقت اجرامی کند

آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز امروز (یکشنبه) با انتشار بیانیه ای گزارش داد جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که پروتکل الحاقی را از زمان اجرای برجام به صورت داوطلبانه و موقت اجرا می کند.

در بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است: جمهوری اسلامی ایران روز 18 اکتبر 2015 ( 26مهر)، به مدیرکل آژانس اطلاع داد که ایران در روز اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) ، پروتکل الحاقی را که باید در مجلس تصویب شود نیز به صورت داوطلبانه و موقت اجرا خواهد کرد.

در بیانیه آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین آمده است: ایران همچنین یادآور شده است که کد اصلاح شده 3.1 پادمان را نیز به طور کامل اجرا خواهد کرد.

عراقچی : اتحادیه اروپا تمام تحریم های اقتصادی را لغو می کند

«سید عباس عراقچی» معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه ایران هم امروز با بیان اینکه تحریم ها عملا از روز اجرایی شدن برجام برداشته خواهد شد، گفت: اتحادیه اروپا تمام تحریم های اقتصادی را لغو خواهد کرد و آمریکا نیز تحریم های مربوط به دستورات اجرایی رئیس جمهوری را لغو کرده و اجرای تحریم های مربوط به کنگره را متوقف خواهد کرد.

وی ادامه داد: منتظر هستیم که این اقدامات توسط اروپا و آمریکا صورت بگیرد و اگر آن ها تحریم ها را قانوناً لغو و متوقف کنند، بیانیه مشترکی توسط دکتر ظریف و خانم موگرینی صادر خواهد شد و آن روز را به عنوان روز 'تصویب' اعلام خواهند کرد.

معاون حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه تصریح کرد: لغو تحریم ها دو مرحله دارد؛ مرحله اول به طور رسمی توسط شورای وزیران انجام خواهد شد و زیرساخت لغو تحریم ها صورت می گیرد اما اجرای آن در مرحله دوم رخ خواهد داد؛ مرحله ای که طرفین اقدامات خود را انجام داده و اجرای این «قانون لغو تحریم» روزی خواهد بود که به عنوان روز اجرایی شدن شناخته می شود.

عراقچی با یادآوری اقداماتی که دو طرف باید انجام دهند، گفت: ما یکسری اقدامات را در فردو، نطنز و اراک انجام خواهیم داد و آن ها نیز مشغول تهیه یکسری پیشنویس ها و دستورالعمل ها برای شرکت ها و کمپانی ها و همچنین مکاتبات نامه های لازم در این زمینه خواهند شد. 

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها