"طوفان سوخو" معادله‌ای جدید علیه تروریستها

دوشنبه 27 مهر 1394 - 10:32

با گذشت چندین روز از عملیات هوایی ارتش روسیه علیه مواضع گروه‌های تروریستی در سوریه، به نظر می‌آید که این گروه‌ها در رسیدن به راهبردی مشخص برای مقابله با این عملیات ناکام مانده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، روزنامه "السفیر" لبنان روز دوشنبه با اشاره به این موضوع تأکید کرد: دلیل اصلی این موضوع، سردرگمی گروه‌های مسلح است که نمی‌دانند آیا در وضعیت کنونی باید برای به چالش کشیدن ارتش سوریه جبهه‌های خود را در مناطق مختلف گسترش دهند، و یا اینکه به دستورات طرفهای خارجی عمل کنند؛ طرفهایی که همه تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا عملیات هوایی ارتش روسیه را ناکام گذارند.
از سوی دیگر، اختلاف گروه‌های مسلح در سوریه مانع از آغاز "نبرد حماه" شده است. گروه تروریستی موسوم به "جیش الفتح" هفته گذشته تهدید کرد که در واکنش به حملات روسیه، به استان حماه حمله خواهد کرد. اما به نظر می آید که حل اختلاف گروه های مسلح و تروریستی چندان ساده نیست.
السفیر همچنین از مذاکرات "عبدالله المحیسنی" مبلغ سعودی برای قانع کردن گروهک "جند الاقصی" جهت مشارکت در حمله به "حماه" پرده برداشت. یکی از راهکارهای ارائه شده از سوی این مبلغ سعودی این است که "جند الاقصی" لازم نیست در این حمله با گروه "داعش" بجنگد حتی اگر داعش در مسیر این گروه قرار گرفت. پیشنهاد دیگر المحسینی این است که جند الاقصی در حمله به حماه، در منطقه‌ای دورتر از محل حضور داعش، مانند "الغاب" بجنگد. البته این مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده است.
از سوی دیگر، خبرها حاکی است که حامیان گروه های مسلح در سوریه به ویژه عربستان، قطر و ترکیه در تلاش هستند تا گروه‌های تروریستی بزرگ در سوریه با یکدیگر متحد شده و ائتلافی را تحت عنوان "هیئت آزاد سازی ملی" تشکیل دهند، و مأموریت اصلی آنها نیز مقابله با دخالت روسیه و مقابله با پیامدهای نظامی و سیاسی آن است.
نشستها و گفتگوها برای تشکیل این ائتلاف، با حضور نمایندگانی از گروه های تروریستی "احرار الشام"، "جیش الاسلام"، "فیلق الشام" و چند گروه دیگر به استثنای "جبهه النصره" در ترکیه در جریان است.

پربیننده ترین خبرها