لایحه لغو حالت فوق العاده در سوریه تصویب شد

سه شنبه 30 فروردين 1390 - 17:44

دولت جديد سوريه لايحه لغو وضعيت فوق العاده را که نزديک به 5 دهه در اين کشور برقرار بود ، تصويب کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم ، لغو وضعیت فوق العاده یکی از برنامه های اصلاحی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه است که در هفته گذشته  قول آن را به مردم داده بود.

 

دولت جدید سوریه که به ریاست عادل سفر روز سه شنبه نخستین نشست کاری خود را برگزار کرد ، علاوه بر لغو حالت فوق العاده با دو لایحه مهم انحلال دادگاه عالی امنیت ملی و صدور اجازه برای تظاهرات مسالمت آمیز موافقت کرد.

 

این لوایح برای تصویب باید به مجلس سوریه ارائه شود و پس از تصویب و تایید رئیس جمهوری اجرا خواهد شد.

 

قانون وضعیت فوق العاده همزمان با به قدرت رسیدن حزب بعث در سال 1963 اعمال شده بود که بر مبنای آن تجمع مردم ممنوع شد ، نیروهای امنیتی می توانند بدون رعایت چارچوب قضائی، مظنونان را بازداشت کنند و عملکرد رسانه ها را زیر نظر گیرند.

 

لغو قانون وضع فوق العاده یکی از مهمترین مطالبات مردم در تظاهرات اخیر بوده است.

 

دادگاه عالی امنیت ملی در سوریه اختصاص به رسیدگی به پروند فعالان سیاسی داشت و درخارج از چارچوب قوه قضائیه احکام خود را در حق بازداشت شدگان صادر می کرد.

 

تصویب قانونی برای آزاد اعلام شدن تظاهرات نیز از جمله خواسته های معترضان در مناطق مختلف سوریه بود.

تصاویر بیشتر

لایحه لغو حالت فوق العاده در سوریه تصویب شد

درخواست از اعراب برای تجهیز انقلابیون لیبی

جمعه 2 ارديبهشت 1390 - 07:33

دبيرکل جنبش ملي ليبي از کشورهاي عربي خواست تا سلاح و مهمات کافي در اختيار انقلابيون اين کشور براي مبارزه با رژيم ديکتاتوري " معمرقذافي" قرار دهند.

"مفتاح لملوم " روز جمعه در مصاحبه با شبکه خبری العالم گفت: شمار افسران غربی که به لیبی خواهند آمد به حدی نیست که بتوانند بر روند نبرد کنونی در این کشور تاثیر بگذارند.

 

وی اظهار داشت :از نظر نظامی انقلابیون بر گردانهای قذافی برتری دارند و حملات دردناکی علیه آنها صورت می گیرد و هر روز شمار زیادی از نیروهای خود را از دست می دهند.

 

دبیرکل جنبش ملی لیبی تصریح کرد: اوضاع انسانی در شهرهای الزنتان، الرجبان، النالوت و مصراته بسیار سخت و دشوار شده است زیرا مناطق مسکونی هدف حملات کورکورانه قرار می گیرند ، این شهرها محاصره و ساکنان آنها با مشکل قطع آب و برق مواجه هستند.

 

مفتاح لملوم گفت: جامعه جهانی به ویژه کشورهای عربی در برابر این وضعیت انسانی سکوت کرده اند و پیش بینی می شود که نیروهای ناتو در مناطق غربی محاصره شده، دخالت زمینی کنند.

 

وی از کشورهای عربی به ویژه مصر خواست برای حفظ لیبی سلاح در اختیار انقلابیون قرار دهند.

 

دبیرکل جنبش ملی لیبی به دودستگی میان کشورهای عضو ناتو درباره نوع عملیات در لیبی اشاره کرد و گفت: ناتو بر حمله به اهداف نظامی نیروهای قذافی متمرکز نمی شود و انقلابیون با سلاح های سبک با نیروهای قذافی مقابله می کنند و اکنون به سلاح های سبک نیز نیاز دارند.

تصاویر بیشتر

درخواست از اعراب برای تجهیز انقلابیون لیبی

پربیننده ترین خبرها