اعتراض عفو بین‌الملل به ‌توافق ‌ترکیه و اروپا

اعتراض عفو بین‌الملل به ‌توافق ‌ترکیه و اروپا
شنبه 29 اسفند 1394 - 15:05

سازمان عفو بین الملل با انتقاد از رهبران اروپایی، آن ها را به سبب امضای توافقنامۀ بازگرداندنِ پناه جویان به ترکیه، "منافق" خواند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، سازمان حقوق بشریِ عفو بین الملل اعلام کرد: توافق رهبران اروپایی با ترکیه، نتوانست بر ناکامی اتحادیه اروپایی در حل بحران جهانی پناه جویان و شانه خالی کردن از آن، سرپوش بگذارد.

بر اساس این توافق که در اجلاس سران اروپا با ترکیه در بروکسل حاصل شد، پناه جویانی که از طریق دریا به یونان می رسند، در صورتی که درخواست پناهندگیشان رد شود، به ترکیه برگردانده شوند.

بر این اساس، ترکیه، در قبال پذیرش بازگشت پناه جویان به خاک این کشور، از کشورهای اروپایی کمک های مالی و امتیازات سیاسی دریافت می کند.

"جان دالهویسن" رئیس امور اروپا و آسیای مرکزی در سازمان عفو بین الملل گفت: وعده های اتحادیه اروپا مبنی بر محترم شمردن قوانین بین المللی و اروپایی و پایبندی به آن، به مثابۀ پوششی از شکر بر قرصِ سمّ سیانید است که اروپا باید آن را ببلعد، چرا که اروپا بر اساس اصل حمایت از پناه جویان، ملزم به حمایت از آنان است.

وی افزود: تضمینِ احترام کامل قانون بین المللی، با بازگرداندن همه پناه جویانی که به جزایر یونان می رسند، همخوانی ندارد.

دالهویسن همچنین هشدار داد: ترکیه، برای مهاجران و پناه جویان، کشورِ امنی نیست، بنابراین هرگونه توافق در زمینه بازگرداندن مهاجران بر اساس این فرضیه معیوب و غیرقانونی و غیراخلاقی است.

205-8

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها