22 فروردین، آغاز آتش‌بس در یمن

22 فروردین، آغاز آتش‌بس در یمن
پنج‌شنبه 5 فروردين 1395 - 09:57

فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن گفت: طرف‌های یمنی در باره توقف درگیری‌ها از دهم آوریل (۲۲ فروردین) به توافق رسیده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، اسماعیل ولد الشیخ احمد فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن، چهارشنبه اعلام کرد که گروه‌های یمنی بر سر توقف درگیری‌های خصمانه از 10 آوریل (22 فروردین) توافق کرده‌اند.
وی در کنفرانسی مطبوعاتی در ریاض گفت: «ما برای حل این بحران در سریع‌ترین زمان ممکن، تلاش می‌کنیم. راه‌حل بحران در یمن مبتنی بر ابتکار شورای همکاری خلیج فارس، نتایج گفت‌وگوی ملی و عقب‌‌نشینی (انصارالله) و خلع سلاح نیروهای آن است».
ولد الشیخ احمد خاطرنشان کرد: «درخصوص تشکیل کمیته‌ای برای بررسی وضعیت بازداشت شده‌ها در یمن توافق شده است».
این مقام سازمان ملل با اعلام این‌که دور بعدی مذاکرات صلح یمن در کویت برگزار خواهد شد، متذکر شد قطعنامه 2216 شورای امنیت یکی از ارکان مذاکرات بعدی است.
به نظر می‌رسد دولت مستعفی و فراری یمن با شروط جنبش انصارالله و حزب «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهور اسبق یمن برای صلح و ورود به رایزنی‌های سیاسی جدید، موافقت کرده است.
قرار بود الشیخ احمد در جریان سفر خود به ریاض، «عبدربه منصور هادی» رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن را در جریان شروط انصارالله برای صلح قرار دهد.
طبق ادعای برخی منابع یمنی، جنبش انصارالله و حزب صالح مصرّانه موافقت برای مشارکت در مذاکرات بعدی را منوط به آتش‌بس کامل و برداشتن محاصره زمینی و هوایی کرده‌اند.
این منابع تصریح کردند، ولد الشیخ به انصارالله و حزب صالح تصریح کرد که آتش‌بس در مرزها تثبیت خواهد شد ولی انصارالله آتش‌بس کامل در همه شهرها و لغو محاصره تحمیل شده از سوی ائتلاف سعودی را خواستار شده است.

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها