دیده‌بان حقوق بشر تأیید کرد؛

بمب‌های دو تُنی آمریکایی-سعودی بر سر مردم یمن

بمب‌های دو تُنی آمریکایی-سعودی بر سر مردم یمن
پنج‌شنبه 19 فروردين 1395 - 18:43

سازمان دیده بان حقوق بشر، بمب‌های بسیار خطرناک آمریکایی را عامل قتل‌عام بیش از صد شهروند یمنی از جمله 25 کودک در حملات ماه گذشته جنگنده‌های متجاوز سعودی و هم‌پیمانانش به بازاری در یمن دانست.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، بعد از بازدید تیمی حقوقی از سازمان ملل از مکان حمله یاد شده، سازمان دیده بان حقوق بشر در تحقیقی میدانی اعلام کرد که در آن حملۀ جنگنده های عربستان سعودی، 97 شهروند یمنی از جمله 25 کودک کشته شدند.

به گفته اعضای این تیم حقوقی، ده جسد به طور کامل بر اثر این حملات درآتش سوختند، به شکلی که شناسایی صاحبان آن غیرممکن بود و در نتیجه تعداد مجموع قربانیان به 107 تن می رسد.

یکی از این حملات، بازاری شلوغ را در روستای مستبأ در استان حجه در شمال غرب یمن هدف قرار داد.

سازمان دیده بان حقوق بشر تحقیقات میدانی را درباره حملات عربستان انجام داد و بقایایی از بمب جی بی یو و 31 هدایت شونده توسط ماهواره ها پیدا کرد که از بمب " ام کی 4 " آمریکایی تشکیل می شود و دو تن وزن دارد.

بر اساس این گزارش، حملاتی که با استفاده از سلاح های وارداتی از آمریکا اجرا شده است، از خونبارترین حملات سعودی ها و هم پیمانانش ضد ملت یمن به شمار می رود.

پارلمان اروپا 25 فوریه از " فدریکا موگرینی" مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا خواست که طرحی را با هدف ممنوعیت فروش سلاح های اتحادیه اروپا به عربستان تصویب کند.

دیده بان حقوق بشر و دیگر سازمان های بین المللی و یمنی خواهان توقف تجهیز عربستان سعودی به سلاح شده اند و دیده بان حقوق بشر اعلام کرده است که استفاده از این سلاح ها بسیار خطرناک است و موجب نقض گسترده قوانین انسان دوستانه بین المللی و قوانین بین المللی حقوق بشر می شود.

درهمین ارتباط، وزارت بهداشت یمن تأکید کرد که 75 درصد از زیرساخت ها و مراکز بهداشتی – درمانی یمن در نتیجۀ حملات عربستان سعودی و محاصرۀ طولانی، به طور کامل تعطیل شده اند.

همچنین سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که 80 درصد از یمنی ها نیازمند حمایت هستند، در حالی که بیش از دو و نیم میلیون آواره یمنی در داخل کشور با مشکلات معیشتی و درمانی دشوار دست و پنجه نرم می کنند.

7- 215

پربیننده ترین خبرها