عمر البشیر پس از 31 سال کناره‌گیری خواهد کرد؟

عمر البشیر پس از 31 سال کناره‌گیری خواهد کرد؟
پنج‌شنبه 19 فروردين 1395 - 21:46

العالم ـ رییس جمهور سودان که تاکنون حدود 27 سال بر این کشور حکمرانی می‌کند، اعلام کرد که در سال 2020 با پایان یافتن دوره فعلی ریاستش، کناره گیری خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، عمر بشیر در گفتگو با شبکه "بی بی سی" تاکید کرد که رییس جمهور جدید بر سرکار خواهد آمد و وی سرانجام "رییس جمهور سابق" خواهد شد.

عمر بشیر در ژوئن 1989 (خرداد 1367) در یک کودتای نظامی به قدرت رسید.

این افسر سابق 72 ساله، سال گذشته در انتخاباتی که مخالفان آن را تحریم کردند، بار دیگر انتخاب شد؛ انتخاباتی که در خارج از سودان نیز مورد انتقاد قرار گرفت. انتخاب مجدد البشیر در حالی صورت گرفت که وی پیش از آن اعلام کرده بود برای انتخابات 2015 کاندید نمی شود.

عمر البشیر در گفتگو با بی بی سی تاکید کرد که وظایفش سنگین است و برای انتخابات آتی در سال 2020 نامزد نخواهد شد.

یادآور می شود که دادگاه کیفری بین المللی یادداشت بازداشت عمر بشیر به اتهام ارتکاب جنایتهای جنگی در دارفور را صادر کرده بود. این منطقه در غرب سودان از سال 2003 شاهد خشونتهایی میان نیروهای دولتی به رهبری عمر بشیر و شورشیانی است که احساس می کنند از سوی دولت سودان در معرض تبعیض نژادی قرار می گیرند.

به گفته سازمان ملل، این درگیری ها تاکنون دستکم 300 هزار کشته و حدود 2.5 میلیون نفر آواره برجای گذاشته است.

از نیمه ژانویه نیز در جبل مره، منطقه ای حاصلخیر در مرکز دارفور، درگیری هایی در جریان است که به فرار حدود 100 هزار نفر منجر شده است.

عمر بشیر در گفتگو با "بی بی سی" ارتکاب جنایت از سوی نیروهای دولتش در جبل مره را تکذیب کرد و گفت: این ادعاها بی اساس هستند و هیچ یک از آنها صحت ندارند.

7- 210

دسته بندی ها :

پربیننده ترین خبرها