گزارش العالم از کارشکنی عربستان در مذاکرات یمن

گزارش العالم از کارشکنی عربستان در مذاکرات یمن
چهارشنبه 8 ارديبهشت 1395 - 21:40

خبرنگار اعزامی شبکه العالم به مذاکرات کویت اعلام کرد که هیأت ملی یمن از پایبند نبودن مزدوران عربستان به آتش‌بس ابراز نگرانی کرده است.

کریم زارعی امروز چهارشنبه در تازه ترین گزارش خود از کویت اعلام کرد: هیأت ملی یمن که شامل نمایندگان جنبش انصار الله و حزب کنگره مردمی است، امروز با اسماعیل ولد الشیخ نماینده سازمان ملل متحد دیدار و نگرانی خود را از پایبند نبودن مزدوران عربستان به آتش بس، حملات جنگنده های طرف‌ های متجاوز به استان تعز و حملات زمینی پیاپی مزدوران به منطقه هیلان استان مأرب اعلام کرد.
زارعی افزود: هیأت ملی یمن اعلام کرد که نقض توافق آتش بس نشان می دهد که هیأت مذاکره کننده عربستانی نمی خواهد آرامش به یمن بازگردد و برای به بن بست کشاندن مذاکرات تلاش می‌کند.
خبرنگار العالم تاکید کرد: مساله جدیدی که در مذاکرات کویت مطرح شد، این بود که هیأت ملی از اسماعیل ولد الشیخ خواست زمینه را برای بررسی قضیه تشکیل دولت وحدت ملی فراهم کند دولتی که پس از تشکیل باید برای اجرای بندهای پنجگانه قطعنامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل تلاش کند.
بندهای پنجگانه قطعنامه 2216 شامل 1) خروج نیروهای مسلح از شهرها و تخلیه نهادهای دولتی از این نیروها. 2) تحویل اسلحه انبارهای ارتش. 3) ازسرگیری مذاکرات ملی. 4) بازگشت دولت عبدربه منصور هادی به صنعاء. 5) کنترل دولت بر همه امور و مبارزه با ناآرامی در سراسر کشور.
خبرنگار العالم افزود: هیأت ملی همچنان به دیدگاه خود مبنی بر "آتش‌بس قبل از هر اقدام دیگر" پایبند است و نگرانی خود را نیز درباره پایبند نبودن مزدوران طرف مقابل خود به آتش بس اعلام کرده است و نقض آتش بس را مانع تداوم مذاکرات و حصول توافق می داند.
زارعی گفت: اسماعیل الشیخ و دولت کویت به هیأت مذاکره کننده عربستانی فشار می آورند که به آتش بس پایبند باشد و از نقض آن خودداری کند.
زارعی افزود: اخبار واصله حاکیست که هیأت مذاکره کننده عربستانی در برخی از جلسات اعلام کرده است که نمی تواند مانع توقف حملات هوایی عربستان و همدستانش به یمن شود.
هیأت های حاضر در مذاکرات کویت دیروز سه شنبه درباره آغاز آتش بس و توقف حملات هوائی در یمن توافق کرده بودند.
7- 214

پربیننده ترین خبرها