پادشاه عربستان بارها به اسرائیل پیام داده است!

پادشاه عربستان بارها به اسرائیل پیام داده است!
شنبه 15 خرداد 1395 - 13:03

عربستان برای برقراری روابط علنی با رژیم صهیونیستی بیش از پیش تلاش می کند.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، "انور عشقی" دیپلمات سعودی که دلال روابط عربستان و اسرائیل است، پنجشنبه گذشته در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت گفت : طرح صلح عربی (طرح سازش اعراب با اسرائیل ، پیشنهادی عربستان)  امروز برخلاف گذشته فرصتی واقعی برای اجرایی شدن یافته است.
عشقی گفت : فرصت واقعی برای صلح با اسرائیل فراهم شده است .
روزنامه اینترنتی القدس العربی به نقل از عشقی در مصاحبه با یدیعوت آحارونوت گزارش داد: عربستان نیز همچون دیگر کشورهای منطقه تغییراتی کرده است و پادشاه جدید عربستان بارها به اسرائیل پیام داده است که بیش از پیش درپی تحقق صلح (سازش اعراب با اسرائیل) است .
عشقی از گره خوردن منافع عربستان به منافع اسرائیل پرده برداشت و گفت : ما منافع مشترکی داریم و به آسانی می توانیم دشمنان مشترک خود را تعیین کنیم .
این دیپلمات سعودی که تصاویر دیدارش با مقامات اسرائیلی در رسانه های مختلف منتشر شده است ، اعلام کرد : اگر نتانیاهو به وعده اش عمل کند ، عربستان برای ترغیب کشورهای عربی به عادی سازی روابط با اسرائیل پیشقدم خواهد شد و متعاقباً روابط اسرائیل با مصر ، اردن و دیگر کشورهای عربی بهتر خواهد شد و خود عربستان نیز به زودی پلی را برای وصل آسیا به آفریقا خواهد ساخت و در تنگه تیران یک منطقه آزاد تجاری احداث خواهد کرد و اگر اسرائیل طرح صلح عربی را بپذیرد ، ما از تل آویو خواهیم خواست که در بازار آزاد مشارکت کند و با این مشارکت می تواند سودهای کلان به دست بیاورد و شما به زودی مقامات سعودی و اسرائیلی را در اجلاس های علنی خواهید دید و از حضور مقامات سعودی در این اجلاس ها شگفت زده خواهید شد.
عشقی در پاسخ به پرسشی درباره امکان عقب نشینی اسرائیل از کرانه باختری رود اردن گفت : نتانیاهو اعلام می کند که طرح صلح عربی موارد مثبتی دارد لذا با استناد به گفته نتانیاهو می توان درباره مسائل اختلافی مذاکره کرد و به توافقاتِ همه پسند رسید.
عشقی از آمادگی عربستان برای مذاکره با اسرائیل خبر داد و تأکید کرد: عربستان امروز بر خلاف گذشته آماده مذاکره درباره درخواست اسرائیل مبنی بر تغییر برخی از مواد طرح صلح عربی است زیرا صلح با اسرائیل جزء منافع راهبردی ریاض است.
یدیعوت آحارونوت نیز در پایان گزارش خود نوشت : عشقی بسیار خوش بین است زیرا هیچ یک از طرف های عربی و اسرائیلی از اوضاع موجود راضی نیستند .

214

پربیننده ترین خبرها